Domů
Ropa
Na plovoucích úložištích je rekordní množství ropy, dle analytiků hodnota dále poroste

Na plovoucích úložištích je rekordní množství ropy, dle analytiků hodnota dále poroste

Ropa
1 komentář
16. květen 2020, 12:14
Daniel Grecman

Na plovoucích úložištích je uloženo již více než 200 milionů barelů s ropou a ropnými produkty. Sazby za přepravu/skladování tak zůstávají nadále zvýšené, jelikož je na spotovém trhu k dispozici menší tonáž. Dle analytiků množství barelů uložených na plovoucích úložištích dále poroste.

Celkový počet barelů uložených na plovoucích úložištích, více než 200 miliunů barelů ropy a ropných produktů, znamená v historii ropného trhu prozatímní nejvyšší úroveň. Dle analytiků jsme ovšem ještě nedosáhli vrcholu.

Existují náznaky, že poptávka po ropě se začíná zotavovat, a to na základě globálních dat o silniční dopravě a uvolňování cestovních omezení jednotlivých států. Přesto při pohledu na množství ropy, které je na vodě prostřednictvím sledování lodí v reálném čase, je zde mnoho známek toho, že ropný trh zůstává nadále značně nevyvážen (nabídka převyšuje poptávku).

Možnost skladování dalších několika stovek milionů barelů

Množství barelů uložených na plovoucích úložištích představuje, dle dat z S&P Global Platts trade flow software (cFlow), okolo 5 % celosvětové přepravní kapacity. Analytici ze společnosti S&P Global Platts odhadují, že 10-20 % z globální přepravní kapacity představuje přiměřený strop využitelný pro plovoucí úložiště. To znamená, že by bylo možné uskladnit 400-800 milionů barelů ropy a ropných produktů.

Rychle rostoucí objemy na plovoucích úložištích

V týdnu od 9. března letošního roku bylo na plovoucích úložištích uloženo okolo 92,09 milionů barelů s ropou a jejími produkty.

„Plovoucí objemy budou v příštích několika měsících pravděpodobně nadále narůstat, jelikož mnoho plavidel, která byla nedávno zafixována jako plovoucí úložiště, se teprve plaví do cílené destinace nebo v některých případech ještě nebyly naloženy,“ řekl Erik Broekhuizen, vedoucí Tanker Research & Consulting ve společnosti Poten & Partners.

Na konci března, kdy vrcholila poptávka po plovoucích úložištích, dosáhly ceny, za které se rezervovaly lodě typu VLCC (s kapacitou 1,9 až 2,2 milionů barelů s ropou), na hodnotu okolo 120 000 USD/den pro šestiměsíční kontrakty, pro delší – na období až do 1 roku, pak na cca 85 000 USD/den. Spotové sazby se nyní, dle Paula Marshe, ředitele výzkumu v Navig8, pohybují okolo 55 000 USD/den.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Tomáš Wünsch
18. květen 2020, 13:11

Jsem jediný, kdo si oi přečtení titulku vzpomněl na Exxon Valdez, Deepwater Horizon a mnoho dalších?

Aneb proč moře není skladiště (a proč by nikdy nemělo být levnější než podzemní nádrže?)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se