Pokles těžby ropy v USA pokračuje, situace nahrává OPEC

DomůRopaPokles těžby ropy v USA pokračuje, situace nahrává OPEC

Přebytek ropy na světových trzích neustále tlačí cenu této komodity dolů. Na mnoha místech tak přestává být těžba ekonomicky efektivní a dochází k jejímu omezování, jedná se především o USA, Rusko a oblast Severního moře. Naopak Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pokračuje v produkci ropy na úrovni kolem 31,5 milionů barelů za den (bpd), čímž udržuje nabídku vysoce nad poptávkou a vytváří tlak na pokles cen. Cílem zemí OPEC je udržení svého zhruba třetinového tržního podílu prostřednictvím pokračující tržní nerovnováhy.

Pokles těžby ropy v USA, který začal v květnu letošního roku, nadále pokračuje. Podle odhadů expertů amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) bude propad těžby pokračovat i v následujících měsících. Ještě v dubnu letošního roku se v USA těžilo 9,7 milionů bpd, zatímco na přelomu srpna a září se americká těžba propadla na úroveň 9,1 milionů bpd. Za snižováním těžby stojí nízká a stále klesající cena ropy na světových trzích, která se aktuálně pohybuje pod 50 USD za barel.


Těžba ropy ve Spojených státech v tisících barelech za den. Zdroj: tradingeconomics.com

Naopak OPEC má v plánu navýšení těžby v příštím roce o 0,5 milionu bpd, což by byla nejvyšší úroveň těžby za posledních sedm let. Za rozhodnutím OPEC pokračovat ve vysoké produkci stojí klesající tržní podíl, který se propadl ze 40 % na současných méně než 33 %. Tento pokles byl způsoben především produkcí břidlicové ropy v USA a nově zahájenou těžbou na ložiscích v Rusku a Kanadě.

Podle odhadu Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude docházet k omezování těžby ropy i v následujících měsících, což povede ke stabilizaci trhu v průběhu druhé poloviny příštího roku. Dle IEA dokonce může dojít k přesně opačné situaci kvůli omezování těžby ze zemí mimo kartel OPEC, tedy že v roce 2016 může poptávka po ropě převýšit nabídku. Za této situace dojde ke zvýšení cen a zároveň k obnovení těžby v místech, kde se nyní netěží.

Štítky: ropaUSAOPEC