Domů
Ropa
Polsko dovezlo první ropu z Abú Zabí, připravuje se na zákaz dovozu z Ruska
ropný tanker
Zdroj: pixabay.com

Polsko dovezlo první ropu z Abú Zabí, připravuje se na zákaz dovozu z Ruska

Ropa
9 komentářů
11. srpen 2022, 17:44
ČTK

Polsko dovezlo první náklad ropy Murban z Abú Zabí, ukázaly údaje společnosti Refinitiv. Polsko hledá náhradu za ropu z Ruska, jejíž dovoz hodlá do konce letošního roku zastavit.

Vedoucí představitelé Evropské unie se dohodli na embargu na dovoz ruské ropy, které začne plně platit do konce letošního roku, s několika výjimkami. Polsko se zavázalo, že do konce roku přestane ruskou ropu nakupovat.

Podle obchodníků dodala francouzská společnost Total polské rafinerii PKN Orlen 98.100 tun ropy Murban. Loď Marathi vyložila náklad v polském přístavu Gdaňsk 7. srpna.

Firma Total odmítla obchodní aktivity komentovat. Představitelé PKN Orlen na žádost o komentář bezprostředně nereagovali, uvedla agentura Reuters.

Polsko se léta spoléhalo na ruskou ropu jako hlavní surovinu pro své rafinerie. V posledních letech se ale snaží omezit nákup ruské uralské ropy, protože vztahy mezi oběma zeměmi ochladly.

Podle obchodníků a údajů firmy Refinitiv Polsko v letošním roce výrazně snížilo nákup ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba i dodávek po moři. Naopak zvýšilo nákupy ze Saúdské Arábie, západní Afriky, Severního moře a Spojených států. Ropa Murban je podle obchodníků z hlediska kvality dobrou náhradou za ruskou ropu. Murban má nižší obsah síry a je lehčí, ale při rafinaci poskytuje podobnou výtěžnost produktu.

Náklady ropy Murban začaly proudit do Evropy na jaře, protože odběratelé z EU se začali vyhýbat ruské ropě. Nicméně ropa Murban je vhodnější pro asijské ropné trhy, protože je blíž regionálním odběratelům, v Asii je široce používaná. Její cena se odvíjí od dubajské ropy.

V srpnu nejsou zatím naplánovány žádné dodávky uralské ropy do přístavu v Gdaňsku. V období květen až červenec do přístavu dorazilo měsíčně 200.000 až 300.000 tun ruské ropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Michal K.
11. srpen 2022, 21:39

A Saudska arabia vo velkom nakupuje Rusku ropu a dalsie produkty.

Kto vie, ci ju aj nepredava dalej.

Nehovoriac o tom, ze je to krajine, ktora vedia vojnu zo svojim susedom, utlaca zeny, kamenuje homosexualov ci vyvaza agresivne formy islamu.

Tam uz mali byt uvalene sankcie davno

Přemek z Mělníka
12. srpen 2022, 12:12

Existuje něco jako lehká a těžká ropa, nebo sladká a nesladká....,tak nějak, nevím přesně. A každá se hodí lépe na něco jiného....

Saudi berou hodně ruské ropy, protože je levná a je typově jiná než ta saudská ropa...., a pak ji přeprodávají dál....,se slušným ziskem...To je proč mnoho zemí nemíní přestat obchodovat s RF..

Saudi se sankcí obávat nemusí, protože jsou kámoši, aspoň obchodní kámoši Světovýho policajta.....,takže na Saudy Usa vlastně nemají žádnou páku...

Michal K.
13. srpen 2022, 21:25

Tak ale potom to z nasej strany neni nic ine ako pokrytectvo. Alebo mozno este hlupost, ci kombinacia obojeho

Rejpal
11. srpen 2022, 23:44

Podobně jako obchod s ropou v EU se vyvíjel nedávno obchod s uhlím v Asii , Čína udělala embargo na dovoz ropy z Austrálie a začala odbírat od jiných dodavatelů , jejích bývalí zákazníci dnes odebírají od Austrálie. Výsledkem je akorát zdražení komodity pro všechny zákazníky. I hodně průměrný člověk pochopí, že válku na Ukrajině vedou USA s cílem co nejvíce oslabit Rusko. Podobně by rádi vedli válku proti Číně přes Taiwan, ale k tomu nedojde protože Taiwanci nemají zkorumpované politiky jako Ukrajina. Takže s nimi nemohou tahat jako s loutkami.

Láďa
12. srpen 2022, 09:36

No že válku vedou USA pochopí hlavně ti jednodušší.

Jan Stehlik
12. srpen 2022, 11:54

Války se nevedou jen vojsky. To je ukaz spíše prohry, kdy nemáte jak prosadit své zájmy . USA nastrkalo desítky miliard dolarů do ukrajiny před oranžovou revolucí. A samozřejmě se jim to obchodně vrací. Stačí přečíst pár článků od našich podnikatelů co tam teď přišli o své investice. Ukrajina je pro nás laciný zdroj, kde jsou vysoké výnosy.

Richard Vacek
12. srpen 2022, 10:01

Je divné, že Polákům nevadí financovat země, kde vládne zákon šaría.

Ivan Švančara
12. srpen 2022, 12:18

Poliak je silne katolicky, on by nikdy nic tane neurobil.

Karel Salaj
13. srpen 2022, 19:16

Za ropu z Abú Zabí zaplatí o dost víc, takže už nebudou naši šoféři jezdit do Polska tankovat...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se