Domů
Ropa
IEA: Příští rok bude na trhu přebytek ropy
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

IEA: Příští rok bude na trhu přebytek ropy

Ropa
Bez komentáře
21. listopad 2023, 16:51
ČTK

Na globálním trhu s ropou bude příští rok mírný přebytek nabídky, i když těžaři ze skupiny OPEC+ prodlouží současné omezení těžby. Agentuře Reuters to řekla Toril Bosoniová, která je v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) vedoucí oddělení pro trh s ropou a průmysl. V současné době je ale trh podle ní v deficitu a zásoby ropy se rychle snižují.

„Globální zásoby ropy jsou na nízké úrovni, což znamená, že hrozí zvýšená kolísavost, pokud se objeví překvapení buď na straně poptávky, nebo na straně nabídky,“ uvedla.

OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Skupina by měla na svém zasedání koncem tohoto měsíce zvážit, zda opět sníží těžbu, řekly zdroje ze skupiny agentuře Reuters.

Ilustrační foto

Od konce září se ceny ropy snížily zhruba o 16 procent. Ropa Brent klesla na 82 dolarů za barel z letošního maxima 98 barelů za dolar, kam vystoupila v září. Na cenu tlačily obavy o poptávku a možný přebytek v příštím roce. Obavy nesnížilo ani rozhodnutí o omezení těžby skupinou OPEC+ a konflikt na Blízkém východě.

Saúdská Arábie, Rusko a další členové OPEC+ již v sérii kroků, které byly zahájeny koncem loňského roku, slíbili celkové snížení těžby o 5,16 milionu barelů denně. To představuje zhruba pět procent denní globální poptávky. Škrty zahrnují snížení těžby o 3,66 milionu barelů celou skupinou OPEC+ a dodatečné dobrovolné škrty oznámené Saúdskou Arábií a Ruskem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se