Saúdský ministr Khalid Al-Falih prohlásil, že mezi producenty ropy panuje shoda v otázce snížení ropných zásob v druhé polovině letošního roku. Důležitým termínem zůstává setkání zástupců OPEC+ konaného na konci června ve Vídni.

„Chceme vybalancovaný trh“, uvedl Al-Falih po setkání společného ministerského monitorovacího výboru konaného v saúdském městě Džidda. „Pokud bude zapotřebí přenastavit cílenou produkci, tak můžeme upravit naše cíle, ale neočekávejte, že to bude zapotřebí.“

Výbor vyzval představitele OPEC, aby nadále monitorovali a analyzovali situaci na ropném trhu, především stav ropných zásob společně s jejich predikovaným vývojem v následujících týdnech.

„Tohle je důležité období, kdy je nutné podívat se na nabídku, poptávku, budující se zásoby a zvyšující se produkci v zemích mimo alianci, jako je například USA,“ uvedl Mazrouei, ministr energetiky ze Spojených arabských emirátů.

Mazrouei dále uvedl, že zásoby ropy jsou vyšší než pětiletý průměr a cílem OPEC je dosažení zásob ropy v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) v úrovni jejich pětiletého průměru.

Producenti ropy snižují svou produkci právě v době, kdy se utahují sankce USA uvalené na Írán, Venezuelu a situace v Libyi je značně nestabilní. Trh přesto zůstává podle Al-Faliha dobře zásoben, navzdory sankcím a škrtům.

„Naneštěstí v dnešní době neovlivňují trh pouze fundamenty, ale také geopolitika,“ prohlásil po meetingu Alexandr Novak, ruský ministr energetiky.

Debata nad pokračováním škrtů v produkci ropy

Už před meetingem konaném ve městě Džidda obhajovali zástupci Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů prodloužení škrtů v produkci ropy, které mají skončit v červnu letošního roku. Poukazovali přitom na rostoucí globální zásoby, přestože je trh ovlivněn sankcemi USA uvalenými na Írán a Venezuelu a také faktem, že hlavní vrchol poptávky, letní sezóna, teprve přijde.

Důležitým termínem zůstává setkání zástupců OPEC+ konaného ve Vídni ve dnech 25. a 26. 6. 2019. Zde se rozhodne, zda současné škrty v produkci na úrovni 1,2 mil. barelů za den budou pokračovat i v druhé polovině roku.

V úterý pak Americký ropný institut (API) informoval o týdenním zvýšení zásob ropy o 2,4 mil. barelů. Odhadem analytiků bylo přitom snížení počtu barelů o 2,5 mil. Jedná se tak o další překvapivou zprávu, jelikož minulý týden API reportoval nárůst ropných zásob o 8,6 mil.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *