Domů
Ropa
Producenti se shodují, že je potřeba snížit zásoby ropy. Její cena mezitím padá

Producenti se shodují, že je potřeba snížit zásoby ropy. Její cena mezitím padá

Ropa
Bez komentáře
25. květen 2019, 09:05
Daniel Grecman

Saúdský ministr Khalid Al-Falih prohlásil, že mezi producenty ropy panuje shoda v otázce snížení ropných zásob v druhé polovině letošního roku. Důležitým termínem zůstává setkání zástupců OPEC+ konaného na konci června ve Vídni.

„Chceme vybalancovaný trh“, uvedl Al-Falih po setkání společného ministerského monitorovacího výboru konaného v saúdském městě Džidda. „Pokud bude zapotřebí přenastavit cílenou produkci, tak můžeme upravit naše cíle, ale neočekávejte, že to bude zapotřebí.“

Výbor vyzval představitele OPEC, aby nadále monitorovali a analyzovali situaci na ropném trhu, především stav ropných zásob společně s jejich predikovaným vývojem v následujících týdnech.

„Tohle je důležité období, kdy je nutné podívat se na nabídku, poptávku, budující se zásoby a zvyšující se produkci v zemích mimo alianci, jako je například USA,“ uvedl Mazrouei, ministr energetiky ze Spojených arabských emirátů.

Mazrouei dále uvedl, že zásoby ropy jsou vyšší než pětiletý průměr a cílem OPEC je dosažení zásob ropy v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) v úrovni jejich pětiletého průměru.

Producenti ropy snižují svou produkci právě v době, kdy se utahují sankce USA uvalené na Írán, Venezuelu a situace v Libyi je značně nestabilní. Trh přesto zůstává podle Al-Faliha dobře zásoben, navzdory sankcím a škrtům.

„Naneštěstí v dnešní době neovlivňují trh pouze fundamenty, ale také geopolitika,“ prohlásil po meetingu Alexandr Novak, ruský ministr energetiky.

Debata nad pokračováním škrtů v produkci ropy

Už před meetingem konaném ve městě Džidda obhajovali zástupci Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů prodloužení škrtů v produkci ropy, které mají skončit v červnu letošního roku. Poukazovali přitom na rostoucí globální zásoby, přestože je trh ovlivněn sankcemi USA uvalenými na Írán a Venezuelu a také faktem, že hlavní vrchol poptávky, letní sezóna, teprve přijde.

Důležitým termínem zůstává setkání zástupců OPEC+ konaného ve Vídni ve dnech 25. a 26. 6. 2019. Zde se rozhodne, zda současné škrty v produkci na úrovni 1,2 mil. barelů za den budou pokračovat i v druhé polovině roku.

V úterý pak Americký ropný institut (API) informoval o týdenním zvýšení zásob ropy o 2,4 mil. barelů. Odhadem analytiků bylo přitom snížení počtu barelů o 2,5 mil. Jedná se tak o další překvapivou zprávu, jelikož minulý týden API reportoval nárůst ropných zásob o 8,6 mil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se