Domů
Ropa
Putin tvrdí, že snížil těžbu v koordinaci s OPEC+. Organizace to odmítá
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: www.kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Putin tvrdí, že snížil těžbu v koordinaci s OPEC+. Organizace to odmítá

Ropa
1 komentář
24. květen 2023, 06:41
Klára Čeperová

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že snížení produkce ropy, ke kterému Rusko v posledních měsících přistoupilo, bylo nutné k udržení určité cenové hladiny, píše agentura Reuters. To je v rozporu s ujištěním ostatních představitelů skupiny producentů OPEC+, že se nesnaží tímto způsobem řídit trh.

Už několik měsíců Rusko deklaruje snižování produkce ropy. V projevu na televizním zasedání vlády Putin uvedl, že situace na světovém trhu s ropou je celkově právě díky tomu "naprosto stabilní". Rusko tím dle Putina  podpořilo ceny. I přes to je dle Putina těžba na "požadované úrovni".

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) však opakovaně uvedla, že se nezaměřuje na konkrétní cenu ropy, z čehož velcí spotřebitelé pohonných hmot, jako Spojené státy, skupinu obviňují.

Někteří pozorovatelé však spíše dávají za pravdu Rusku. Uvedli totiž, že organizace potřebuje vyšší ceny ropy kvůli rostoucí inflaci.

Produkce Ruska se snižuje, to samé však platí o ceně ropy

Již začátkem dubna Rusko uvedlo, že prodlouží snížení těžby ropy o 500 000 barelů denně, tedy o přibližně 5 % jeho produkce, až do konce roku oproti únorové úrovni. Přední členové OPEC oznámili snížení ve stejný den. Že k poklesu těžby skutečně dochází, potvrdil ruský vicepremiér Alexander Novak během návštěvy Íránu.

Ačkoliv po snížení produkce začátkem dubna cena ropy na trzích skutečně vzrostla, v posledních čtyřech týdnech se benchmarky propadaly. Jedná se o nejdelší sérii týdenních poklesů od září 2022, a to kvůli obavám z recese v  USA a riziku historické neschopnosti splácet vládní dluh na začátku června.

Cena ruské vlajkové ropné směsi Urals denominovaná v rublech klesla na začátku května o 14 %. Podle agentury Reuters se tak dostala pod úroveň, s níž počítá letošní federální rozpočet. Výpočty agentury Reuters naznačují, že právě to prohloubilo již tak obrovský schodek ve státní pokladně.

Podle analýz také na Rusko dopadají sankce reagující na invazi na Ukrajinu. V prvním čtvrtletí letošního roku Rusko vyvezlo v průměru 4,3 milionu barelů ropy denně, zatímco ještě loni to bylo 4,9 milionu barelů. V meziročním srovnání tak poklesly ruské tržby z prodeje ropy a ropných produktů za první čtvrtletí  o 15,6 miliardy dolarů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
24. květen 2023, 09:08

Opec neodmieta podla nadpisu pokles tazby, ale udrzanie cenovej hladiny. Opravte si nadpis. Dakujem, ze som vas mohol upozornit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se