Domů
Ropa
Web: Sankce na export ruské ropy fungují, Rusko přichází o miliardy dolarů
Ropný tanker
Zdroj: Pixabay

Web: Sankce na export ruské ropy fungují, Rusko přichází o miliardy dolarů

Ropa
19 komentářů
17. květen 2023, 15:08
ČTK

Sankce na export ruské ropy začínají přinášet ovoce a dopadat na ruskou ekonomiku, uvádí investigativní portál istories.media, podle něhož Rusko v prvním čtvrtletí letošního roku přišlo na tržbách z ropy o 15,6 miliard dolarů (341 miliard korun). Navíc se nenaplnily obavy, že by ceny ropy kvůli unijním sankcím na světových trzích mohly vystřelit vzhůru.

Počátkem prosince loňského roku začal platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie a zemí G7. Ze zákazu mají výjimku dodávky ropovodem Družba, jehož jižní větev vede do Maďarska, na Slovensko a do České republiky a severní do Polska a Německa. Paralelně s tím evropský blok zavedl také u ruské ropy cenový strop. Od 5. února navíc vstoupilo v platnost unijní embargo na dovoz ropných produktů.

Jedním z výsledků těchto opatření je pokles celkového ruského exportu ropy, vyplývá podle istories.media z analýzy mezinárodní expertní skupiny, kterou vede šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak společně s bývalým americkým velvyslancem v Rusku působícím na Stanfordově univerzitě Michaelem McFaulem. V prvním čtvrtletí letošního roku Rusko vyvezlo v průměru 4,3 milionu barelů ropy denně, zatímco ještě loni to bylo 4,9 milionu barelů.

V důsledku toho klesly Rusku v prvním čtvrtletí ve srovnání s prvním kvartálem loňského roku tržby z prodeje ropy a ropných produktů o 15,6 miliardy dolarů. Za touto ztrátou je jednak pokles vývozu ropy z Ruska (6,1 miliardy dolarů), jednak skutečnost, že ruská ropa Urals se prodávala levněji než severomořská ropa Brent (5,2 miliardy dolarů), ale i pokles ceny ropy Brent (přes čtyři miliardy dolarů). Kvůli přímému dopadu sankcí tak Rusko podle analytiků přišlo o více než 11 miliard dolarů.

Světový trh s ropou přitom zůstal stabilní, upozorňuje investigativní web. Vystřelení cen ropy „až do vesmíru“, jak mnozí analytici předpovídali, se neodehrálo. Cena severomořské ropy Brent byla v prvním čtvrtletí letošního roku o 18 procent nižší než v loňském roce a v průměru činila 81 dolarů za barel. Ceny ruské ropy klesly ještě níže a v lednu a únoru se dokonce dostaly pod cenový strop 60 dolarů za barel uplatňovaný Evropskou unií.

Rusku se ale podařilo částečně zmírnit dopady sankcí přeorientováním svého trhu na východ. Zatímco na EU v prvním čtvrtletí připadalo 19 procent celkového exportu ruské ropy, přes 33 procent putovalo na nový trh – do Indie. Největší podíl, a to 42 procent, pak připadal na Čínu.

Aby byly sankce ještě efektivnější, doporučují odborníci z výše zmíněné mezinárodní expertní skupiny přísnější kontroly dodržování cenového stropu stanového EU a skupinou G7. Společnosti sice nesmějí přepravovat do zemí uplatňujících strop ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou, prokázat to musí ale jen na výzvu příslušných orgánů. Neexistuje také garance, že poskytovatelé služeb spojených s přepravou ropy dostávají od svých klientů pravdivou dokumentaci. Odborníci také žádají země skupiny G7 a Evropskou unii, aby provedly audit společností převážejících ropu po moři a firem zaregistrovaných v Hongkongu a Spojených arabských emirátech, přes něž podle nich putuje mnoho dodávek porušujících cenový strop.

agl jrm

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Ivan Švančara
17. květen 2023, 17:43

ake cisla by nam vysli, keby sme tie objemy vazili cenami?

Richard Vacek
17. květen 2023, 18:17

Trošku bych se obával, že analýza mezinárodní expertní skupiny, kterou vede šéf ukrajinské prezidentské kanceláře může být zatížena systematickou chybou.

Aleš Vanga
17. květen 2023, 19:04

Pokles exportu o 12 % je sice měřitelný - ale mám pocit, že nemalá část poklesu byla podle politiky OPEC+.

Rusko navíc podle všeho dál vesele prodává ropné produkty do EU (nikdo mi nevysvětlil, jak EU nahradila 50 % veškeré nafty, kterou dovážela z Ruska). Oficiálně byl dodavatel nejspíš jiný (např. 51 % Saudové - 49 % Rusko) - ale reálně patrně dodalo Rusko. Neumím si představit, kde by EU jinak nakoupilo tak obrovský objem (jedině jako "swap" - kdy EU koupí naftu jinde a Rusko nahradí tohoto dodavatele na jiném trhu).

Když si vezmu, že nám jednu chvíli stouply ceny nafty z cca 30 Kč na 49 Kč (a to vláda odpustila 1,50 Kč spotřební daně - tj. zvětšila schodek rozpočtu) - tak si nejsem úplně jistý, kdo se dá považovat za vítěze sankcí. A ceny nafty se promítají prakticky do všeho - takže platíme vysokou inflací, znehodnocením úspor a nemalým poklesem životní úrovně.

Anton Meško
17. květen 2023, 20:04

Ja si tiež myslím, že analýza poklesu ruských tržieb z ropy môže byť chybná.

Uvítal by som ak by sa objavila aj analýza rastu nákladov Európy na kúpu ropy. Určite existujú, ale zrejme nárast je značný a ich zverejnenie by len potvrdilo, že európske sankcie na Rusko majú menší ekonomický dopad ako na Európu.

Jimi
17. květen 2023, 20:49

Rusko za 4 mesice letoska ma vyssi schodek nez planovano na cely rok a do lonska byly X let v plusu :D

Mimochodem ruska ekonomika je 1/10 ekonomiky EU

Anton Meško
18. květen 2023, 08:53

Jimi

Uvedené informácie o ekonomike Ruska čerpáte z údajov spomínanej ukrajinskej expertnej skupiny? Skúste reagovať na moju otázku a uveďte aký dopad na ekonomiku EU majú EU uvalené sankcie na Rusko.

Jimi
18. květen 2023, 09:58

Informace o ruskem rozpoctu cerpam z oficialnich informaci ruskeho ministerstva financi.

Bohuzel nemam pristup k analyze dopadu sankci na EU, jestli vy mate tak si to rad prectu.

Kurz
18. květen 2023, 09:47

Ale deficitní je z důvodu nárůstu nákladů na válku. Příjmy z prodeje ropy, nafty a plynu jsou stále lehce nadprůměrné oproti období před covidem.

Tedy poslední rok a půl byly hodně nadprůměrné a nyní se vrací na dřívější úrovně. Když Rusko bude dále navyšovat válečný rozpočet, tak bude v problémech, ale to by bylo i bez sankcí.

A bez sankcí by navíc v Evropě nebyla taková inflace jaká tu nyní je.

Jestli měli zavést sankce, tak se neměly zavádět na produkty zásadí pro Evropské podniky. Evropa se akrád stává méně konkurenceschopnou a to pocítíme ještě dlouho.

Richard Vacek
18. květen 2023, 18:19

To dělá Amerika - ta vyhlašuje sankce na produkty, kde ji to nezabolí. Kde by to bolelo (jaderné palivo), tam sankce nevyhlašuje. Ale evropští kormidelníci mají svůj rozum.

PetrD
17. květen 2023, 21:17

jenze to nikto neudela. nebudeme si tu nasi iluzi kazit nejakou pravdou

PetrD
17. květen 2023, 21:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuzeno jo tak od ukrajincu. tak to jo. tak urcite Sousedka Kostalova z cajovych listku udela lepsi vypocet..
.

PetrD
19. květen 2023, 06:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

samozrejme cenzura. to musi byt i kdyby na chleba nebylo.
.

Pravoslav Motyčka
17. květen 2023, 22:18

Rusko určitě trpí sankcemi ,ale jen dočasně, jejich obchod s Asií raketově roste, naopak tady klesla životní úroveň nejvíce v moderní historii našeho státu. A jen tak pro zajímavost podle aktuální vojenské mapy Rusko dnes dobylo Bachmut - Ukrajina už neovládá ani jednu ulici ve městě.

hellokitty
18. květen 2023, 07:16

neviem z ktoreho dezinfo webu beriete svoje informacie ale ruska armada bachmut za celu dobu konfliktu nedobyla, postup mozete sledovat napr. na liveuamap.com tam sa daju zobrazovat jednotlive dni

Kurz
18. květen 2023, 09:58

Taky bych netvrdil, že je Bachmut dobyt. Co vidím, tak chybí celý blok sídliště na okraji města a též menší zástavba v úzkém pásu na západním okraji města. Tedy ještě jějaké 2% Rusové neokupují.

Ukrajinci se naopak snaží jižně od města dobýt cenné kilometry.

PetrD
19. květen 2023, 06:53

jestli je pravda, co rikate tak ruske sily dobyli/oslobodili 98% mesta. Nemecke zdroje uvadeli, ze straty ukrajincu v Artomovsku/Bachmutu jsou 500-600 vojaku denne. Nevim, jak dlouho se tam uz bojuje, snad i vic nez 10 mesicu. A to je uz poradna porce strat. Z toho nejak usudzuju, ze dobyti/oslobozeni mesta je len sekundarni cil.

PetrD
19. květen 2023, 06:56

jestli je pravda, co rikate tak bylo dobyto/oslobozeno 98% mesta. Nemecke zdroje uvadeli, ze straty ukrajincu v Artomovsku/Bachmutu jsou 500-600 vojaku denne. Nevim, jak dlouho se tam uz bojuje, snad i vic nez 10 mesicu. A to je uz poradna porce strat. Z toho nejak usudzuju, ze dobyti/oslobozeni mesta je len sekundarni cil.

PetrD
19. květen 2023, 07:06

o tom jak hodnoverne jsou ich trvrzeni je i nedavne vyhlaseni, ze chceli vyhodit do luftu ropovod druzba a ze se na tom dohodli ze EU. No a Ursula to poprela.

Nebo, ze zestrelili kinzal a ukazalo se, ze to byla protibetonova bomba. atd.

Dpetr
19. květen 2023, 10:00

Máte zvláštní zdroje informací. Jak by se bomba dostala nad Kyjev bez rakety, když se Ruské letectvo drží ze strachu ze sestřelení nad svým územím? Sestřelení kinžálu bylo potvrzeno spolehlivými zdroji.

Pokud se jedná o tvrzení, že Zelenský navrhoval vyhodit do vzduchu ropovod Družba, tak to rozhodně nebylo v dohodě s EU. A v situaci v jaké je Ukrajina, zazní všechny možné návrhy. Důležité je, že to neudělali. V Ruské státní televizi zaznívají výzvy k použití jaderných zbraní od hlavních propagandistů, a tam je nemožné, aby si někdo něco takového mohl říkat, jak ho napadne.

A ten váš příspěvek: v jakém je vlastně jazyce? Není ani česky ani slovensky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se