Reuters: Čína ušetřila miliardy nákupem ropy ze sankcionovaných zemí
Čína již letos ušetřila téměř deset miliard USD (231,4 miliardy Kč) díky rekordním nákupům ropy ze zemí, na které se vztahují západní sankce. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters, která vycházela z údajů od obchodníků a rejdařů. Nezamýšleným důsledkem sankcí uvalených Spojenými státy a dalšími zeměmi na Rusko, Írán a Venezuelu tak bylo snížení nákladů na dovoz pro rafinerie v Číně, která ale také často tyto jednostranné sankce kritizuje.
Čína je druhým největším konzumentem ropy na světě. Nižší dovozní ceny jsou přínosem, protože podporují výkon a marže a umožnily lukrativní vývoz nafty a benzinu státními rafineriemi. Čínské nákupy jsou také záchranným lanem příjmů pro Moskvu, Teherán a Caracas, jejichž ekonomiky jinak omezují západní sankce a pokles investic.
Podle údajů firem sledujících tankery Vortexa a Kpler Čína přepravila za prvních devět měsíců letošního roku po moři rekordních 2,765 milionu barelů ropy denně z Íránu, Ruska a Venezuely. Tyto tři země se na celkovém dovozu ropy do Číny ve sledovaném období podílely zhruba čtvrtinou. Loni to bylo 21 procenty a v roce 2020 jejich podíl činil 12 procent, vyplývá z analýzy Reuters.
Úspory sice představují jen zlomek hodnoty čínského dovozu, ale mají význam pro nezávislé rafinerie, které aktivně vyhledávají výhodné nabídky, uvedl Kang Wu, analytik firmy S&P Global Commodity Insights.
Čínské ministerstvo zahraniční na konkrétní otázky zaslané agenturou Reuters neodpovědělo. V zaslaném prohlášení zopakovalo svůj postoj, že Peking je proti jednostranným sankcím a že normální čínský obchod si zaslouží respekt a ochranu.
Analýza Reuters porovnává, kolik by čínští dovozci zaplatili při nákupu podobné ropy od producentů, na které se nevztahují sankce. Dovozem z Ruska Čína za devět měsíců letošního roku ušetřila 4,34 miliardy USD. U dovozu venezuelské ropy ušetřila v průměru deset dolarů za barel proti srovnatelné kolumbijské ropě. Při nákupu íránské ropy pak ušetřila 15 dolarů za barel proti ropě z Ománu. Celkové úspory z nákupu venezuelské ropy tak činily 1,17 miliardy USD a z íránské ropy 4,2 miliardy USD.
Protože státní rafinerie Sinopec a PetroChina upustily od nákupu íránské a venezuelské ropy, končí tato ropa převážně u menších provozovatelů rafinerií přezdívaných teapot, tedy čajové konvičky. Tyto menší rafinerie mají obvykle kapacitu zpracování 100.000 až 200.000 barelů ropy denně a jsou méně významné, než obrovské rafinerie, ale hrají důležitou roli, protože pomáhají pokrývat poptávku po rafinovaných produktech v daném regionu. Jsou však omezené kvótami na dovoz ropy.
Mohlo by vás zajímat:
Tak všichni jsou spokojení ne?
Čína (její rafienrie a obchodníci) - zisky;
Západ - postižené systémy prodávají pod cenou (vydělají méně), ale ropných produktů je dost takže cena není extrémní;
Postižené země - alespoň něco prodají;
Nepostižené země - mohou prodávat západu za vyšší ceny;
Takže vše je pořádku ne?
Sankce západu pomáhají globálnímu jihu a Číně ke vzestupu , Například Huawei představila 7nm procesor. Lepší zatím vyrobit neumí. Západ má náskok 5 let. Jenže Číně bude trvat cca 2 roky než se dostane na dnešní 3nm technologii. Západ bude na 2nm, takže reálně dožene Čína světovou špičku za 3 max 4 roky. Pokud USA dají sankce tak asi ještě dříve , pak samozřejmě dojde k cenovému pádu cen nových čipů a poklesu hodnoty celého technologického sektoru v USA.
Co s týká 7mn v Číně, tak je to vysoce neefektivní (v dané minimalizaci 7nm) DUV litografie. V zásadě má to velmi vysokou zmetkovost, kterou kdyby nekompenzovala výrobci (SMIC)Čínská vláda, tak by ty čipy byly poměrně dost drahé.
Navíc i ty návrhy těch hradel v čipech atd. jsou nejspíš kopírované z TSMC odkud SMIC přetáhla jak lidi, tak nejspíš i nějaké ty informace.
3nm na DUV je prý také možné, ale je potřeba počítat s tím, že zmetkovost poroste, a to dost.
Čína zkupuje DUV stroje kde se jen dá, protože při tak vysoké zmetkovosti to musíte dohánět počtem linek. Nejspíš budou v nějaké dohledné době schopni vlastní DUV stroje i vyrávět. Ono se to nějak okopíruje i když teda ani ta DUV není zrovna legrace.
Tzn. pro interní účely, aby se mohli pohláváři strany poplácat po zádech jací jsou borci to stačí, ale pro účely nějaké konkurence západu ve výrobě čipů to stačit nebude. Tam holt ASML a Carl Zeizz je na míle daleko od toho co Čínští konstruktéři dokáží a pokud bude USA (a EU) blokovat prodej EUV strojů z ASML Číně, tak se nejspíš v následujících letech dál než na tech 3 nm nedostanou.
Shrnuto, hovořit o tom jak/že Čína dožene západ ve výrobě čipů za pár let... nelze. Ani nelze uvažovat o tom, jak dojde k cenovému pádu čipů.
Musím se přiznat, že jim fandím v tom, aby našli/vyzkoumali nějakou vlastní (jinou) cestu a třeba i technologicky lepší cestu, jak to (vyšší procesy třeba bez EUV litografie) zvládnout, ale moc nadějí tomu nedávám, ono už jenom něco v této oblasti vyzkoumat trvá roky a převést to do praxe opravdu není legrace časově i finančně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se