Domů
Ropa
Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší

Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší

Ropa
Bez komentáře
3. březen 2021, 14:33
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci zvažují, že těžbu ropy zatím zvyšovat nebudou. Agentuře Reuters to dnes řekly informované zdroje. Poptávka je podle nich kvůli pandemii pořád slabší, a proto je lepší nynější omezení těžby ponechat i v dubnu. Skupina označovaná jako OPEC+ bude o situaci na trhu a případných změnách v těžbě jednat ve čtvrtek.

Trh očekával, že se OPEC+ dohodne na omezení těžebních limitů, nejčastěji se hovořilo o uvolnění půl milionu barelů denně s platností od dubna. Škrty, které těžaři teď uplatňují, jsou nejhlubší za dobu existence kartelu OPEC.

Hlavní slovo v kartelu OPEC má Saúdská Arábie a u ní se čekalo, že ukončí své dobrovolné rozhodnutí dodávat na trh denně o milion barelů ropy méně, než by jinak mohla.

Reuters ale s odkazem na tři zdroje z OPEC+ dnes uvedl, že někteří klíčoví členové OPEC navrhli ponechat nynější omezení těžby za celou skupinu OPEC+ i v dubnu. Podle těchto zdrojů ale není jasné, zda Saúdská Arábie své výraznější těžební škrty ukončí už tento měsíc, nebo zda je bude nadále uplatňovat.

Ceny ropy v reakci na zprávu o případném ponechání veškerých těžebních škrtů v platnosti výrazně zpevnily. Barel severomořské ropy Brent se krátce po poledni prodával za 63,95 USD, a vykazoval tak růst zhruba o dvě procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) byla dražší také asi o dvě procenta a prodávala se zhruba za 60,90 USD.

OPEC+ od ledna zmírnil rozsah sjednaného omezení těžby na 7,2 milionu z předchozích 7,7 milionu barelů denně. Limity zavedl kvůli propadu poptávky v důsledku pandemie.

Úterní dokument expertů z OPEC+, který měl Reuters možnost vidět, avizoval „opatrný optimismus“. Citoval přetrvávající nejistotu na fyzickém trhu s ropou i v ekonomice, stejně jako rizika, které představují mutace koronaviru a vzestup nových případů nákazy. Dokument zmiňoval, že současný růst cen ropy může být výsledkem postoje hráčů na finančních trzích než skutečného zlepšení situace na fyzickém trhu.

OPEC očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce v celém světě zvýší o 5,8 milionu asi na 96 milionů barelů denně. V roce 2019, tedy ještě před pandemií, se poptávka pohybovala kolem 100 milionů barelů denně.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se