Ropa díky nadějím na prodloužení smlouvy o omezení těžby zdražuje

11. červen 2019, 18:55
DomůRopaRopa díky nadějím na prodloužení smlouvy o omezení těžby zdražuje

Ceny ropy se dnes zvyšují. Přispívá k tomu růst akciových trhů a očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci prodluží současnou dohodu o omezení těžby. Naděje na prodloužení dohody zmírňuje obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky a z poklesu poptávky po ropě.

Kolem 17:45 SELČ cena severomořské ropy Brent přidávala zhruba 0,1 procenta na 62,37 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 0,2 procenta na 53,39 dolaru za barel.

Ruský ministr energetiky v pondělí řekl, že by jeho země mohla podpořit prodloužení dohody o omezení těžby s členy OPEC a dalšími předními producenty ropy, která je v platnosti od ledna. Zástupci této takzvané skupiny OPEC+ se mají setkat kvůli jednání o prodloužení dohody na konci června nebo začátkem července.

„Ceny nacházejí podporu ve výhlídce, že těžba v rámci OPEC zůstane i po skončení pololetí omezená,“ řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch ze společnosti Commerzbank.

Akcie dnes posílily v reakci na zprávu, že Čína zmírnila pravidla financování, aby zabránila hospodářskému poklesu. Tisková agentura Nová Čína s odvoláním na dokument vlády uvedla, že místní samosprávy bodou moci využít zvláštní dluhopisy k financování velkých projektů, jako je výstavba dálnic, železnic či energetické projekty.

I přes poslední růst je však cena ropy Brent téměř 20 procent pod svým letošním maximem z dubna, kdy vystoupila nad 75 dolarů za barel. Důvodem jsou obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky.

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 62,37 62,29
New York – NYMEX WTI červenec 53,39 53,26
Štítky: ropa