Ceny ropy dnes po počátečním růstu klesají. Trh zprvu ovládal optimismus, že se brzy podaří urovnat obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou. Posléze jej ale zkalily nepříznivé hospodářské statistiky z Německa a Spojených států.

Severomořská ropa Brent vykazovala před 16:30 SEČ pokles asi o 0,2 procenta na 63,48 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala 0,7 procenta na 53,53 dolaru za barel.

Od začátku letošního roku ale ropa zdražila zhruba o 20 procent. Nahoru ji táhnou vyhlídky na nižší dodávky ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších významných exportérů, jako je Rusko. Podle nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ale růst nabídky suroviny i tak letos převýší růst poptávky na trhu.

Na dnešním poklesu cen se podepsaly i některé statistiky. Podle údajů spolkového statistického úřadu německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala po poklesu o 0,2 procenta ve třetím kvartálu. Jen těsně se tak vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Vliv měla i zpráva, že maloobchodní tržby v USA v prosinci klesly o 1,2 procenta, což byl nejvyšší propad od září 2009. Tržby se snižovaly celoplošně, včetně prodeje přes internet. To naznačuje, že ekonomická aktivita na konci roku prudce zpomalila.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 63,48 63,61
New York – NYMEX WTI březen 53,53 53,90

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *