Ropa kvůli nadějím na řešení sporu mezi USA a Čínou zdražuje

7. říjen 2019, 19:43
DomůRopaRopa kvůli nadějím na řešení sporu mezi USA a Čínou zdražuje

Ceny ropy se dnes zvyšují, hlavním důvodem jsou naděje na pokrok v řešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. K růstu cen přispívají rovněž protivládní demonstrace v Iráku, který je druhým největším producentem v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SELČ vykazovala nárůst o 1,2 procenta na 59,07 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala téměř 1,6 procenta na 53,63 dolaru za barel.

Za celý minulý týden Brent i WTI zlevnily o více než pět procent kvůli neuspokojivým ekonomickým údajům ze Spojených států a Číny. Ty signalizovaly negativní hospodářské důsledky obchodního konfliktu těchto dvou zemí.

Na čtvrtek je plánováno obnovení obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou na nejvyšší úrovni. Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že jeho administrativa má „velmi dobrou šanci“ na dosažení obchodní dohody s Pekingem. Spojené státy a Čína jsou největšími ekonomikami a také největšími spotřebiteli ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTZÁVĚREČNÁ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentprosinec59,0758,37
New York – NYMEXWTIlistopad53,6352,81
Štítky: ropaUSAčína