Domů
Ropa
Ropa smazala ztrátu z minulého týdne, Brent je opět na 70 dolarech

Ropa smazala ztrátu z minulého týdne, Brent je opět na 70 dolarech

Ceny ropy smazaly počáteční pokles a začaly znovu růst. Severomořská ropa Brent se tak dostala na nové více než tříleté maximum nad 70 dolary za barel. K růstu přispěla zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob v minulém týdnu.

Kolem 17:10 SEČ cena severomořské ropy Brent přidávala půl procenta na 70,32 dolaru za barel, když předtím vystoupila až na 70,43 dolaru, nejvýše od prosince 2014. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 1,3 procenta na 65,31 dolaru za barel.

EIA uvedla, že zásoby ropy za minulý týden klesly o 1,1 milionu barelů. Zásoby v důležitém překladišti Cushing se snížily až o 3,2 milionu barelů.

Analytici v anketě agentury Reuters sice čekali propad o 1,6 milionu barelů, zpráva EIA je však opakem úterní zprávy ropného institutu API, který uvedl, že zásoby se o 4,8 milionu barelů zvýšily. Právě zpráva API způsobila na počátku obchodování pokles cen.

Analytici se domnívají, že pokles cen na trhu teď bude jen krátkodobý. Upozorňují, že ceny ropy mají nyní podporu v silném globálním ekonomickém růstu, který zvyšuje poptávku po ropě, a v dohodě mezi předními světovými producenty ropy o omezení těžby, která má platit až do konce letošního roku.

Ilustrační foto

Ropě pomáhá i pokles dolaru. Slabší dolar zlevňuje ropu pro neamerické investory, a jejich zájem o ropu tak roste.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

březen

70,32

69,96

New York – NYMEX

WTI

březen

65,31

64,47

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.