Ropa výrazně zlevňuje, vliv má ekonomika a růst zásob v USA

8. březen 2019, 17:27
DomůRopaRopa výrazně zlevňuje, vliv má ekonomika a růst zásob v USA

Ceny ropy se dnes výrazně snižují, odpoledne ztrácely více než tři procenta. Dolů je táhnou horší vyhlídky globální ekonomiky včetně zhoršené prognózy pro eurozónu a statistiky z amerického trhu práce. K tomu se přidávají obavy kvůli pokračujícímu růstu zásob ropy v USA.

Severomořská ropa Brent před 17:00 SEČ vykazovala pokles o 2,8 procenta na 64,40 USD za barel, zatímco americká lehká ropa WTI ztrácela zhruba 3,1 procenta na 54,80 dolaru za barel.

Světové trhy zasáhl čtvrteční komentář prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, že evropská ekonomika je v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty. Obchodování poznamenala i dnešní zpráva, že americká ekonomika vytvořila v únoru jen asi 20.000 pracovních míst, což je nejméně za téměř rok a půl a mnohem méně, než čekali analytici.

Zpomaluje ale i tempo růstu asijských ekonomik. Až dosud poptávku po ropě táhla Čína, kde se dovoz ropy drží nad deseti miliony barelů denně. Slabší tempo čínské ekonomiky si ale pravděpodobně vybere svou daň. Vývoz z Číny vyjádřený v dolarech v únoru klesl o 21 procent, což je největší propad za tři roky. Dovoz klesl o 5,2 procenta.

Na straně nabídky ceny stále podporují těžební škrty Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, jejich snahy ale podkopává růst produkce ve Spojených státech. Těžba v USA od začátku roku 2018 stoupla o více než dva miliony na bezprecedentních 12,1 milionu barelů denně. Spojené státy se tak dostaly před Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším světovým producentem ropy.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 64,40 66,30
New York – NYMEX WTI duben 54,80 56,66
Štítky: ropaOPEC