Ropa zdražuje, Brent je blízko dvouletého maxima

31. říjen 2017, 21:38
DomůRopaRopa zdražuje, Brent je blízko dvouletého maxima

Ropa dnes na světových trzích mírně zdražuje a ceny se pohybují v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci očekávají, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodlouží dohodu o snížení těžby suroviny. Negativně naopak na vývoj cen působí zprávy o zvýšení dodávek z Iráku a očekávaném zvýšení exportu ze Spojených států.

Brent kolem 18:00 SEČ přidával 0,4 procenta na 61,17 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 0,1 procenta na 54,22 USD. Brent tak zůstával poblíž maxima z července 2015 a WTI kolem nejvyšší hodnoty posledních více než dvou let, poznamenala agentura Reuters.

Ceny podporuje informace, že hlavní těžařské země v průměru z 92 procent dodržují své závazky v omezení těžby. OPEC, Rusko a dalších devět předních producentů se dohodli na snížení těžby ropy od začátku letošního roku celkem o 1,8 milionu barelů denně.

Saúdská Arábie jako vůdčí země OPEC i Rusko podporují prodloužení dohody, která zatím platí do března příštího roku.

Ceny naopak stlačuje zpráva, že těžba ropy v USA od poloviny loňského roku stoupla o téměř 13 procent na 9,5 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Stejně působí i to, že Bagdád se rozhodl zvýšit vývoz ropy ze svého jižního území o 220.000 na 3,45 milionu barelů denně. Irácká vláda se tak snaží vykompenzovat pokles exportu ze severních oblastí, odkud nedávno vytlačila kurdské milice.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 61,17 60,90
New York – NYMEX WTI prosinec 54,22 54,15
Štítky: ropa