Ropa zdražuje, Brent vystoupil na nové letošní maximum

20. únor 2019, 19:21
DomůRopaRopa zdražuje, Brent vystoupil na nové letošní maximum

Ceny ropy se dnes zvyšují, vliv na jejich růst mají naděje, že omezování dodávek z významných těžařských států spolu s americkými sankcemi vůči Íránu a Venezuele pomohou na trhu zajistit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Severomořská ropa Brent tak během dne vystoupila až na nové letošní maximum 67,34 dolaru za barel.

Krátce před 19:00 SEČ vykazoval Brent nárůst zhruba o jedno procento na 67,13 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 1,6 procenta na 56,99 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci domluvila se svými spojenci na omezení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně.

„Ropný trh podporuje snižování těžby v zemích, které jsou odhodlány dosáhnout vyšších cen ropy,“ uvedl prezident poradenské společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow, kterého citovala agentura Reuters.

Ceny ropy podporuje i posilování akciových trhů, za kterým stojí známky pokroku v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 67,13 66,45
New York – NYMEX WTI březen 56,99 56,09