Domů
Ropa
Ropa zdražuje vlivem naděje, že omikron bude mít mírnější dopady na ekonomiku
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Ropa zdražuje vlivem naděje, že omikron bude mít mírnější dopady na ekonomiku

Ropa
Bez komentáře
7. prosinec 2021, 18:24
ČTK

Ropa dnes výrazně zdražuje. Její cena stoupla o téměř dva dolary, čímž navázala na bezmála pětiprocentní růst z předchozího dne. Ke zpevňování přispívá zmírnění obav z dopadu varianty koronaviru omikron na celosvětovou poptávku po ropě. Jednání o íránském jaderném programu uvázla navíc na mrtvém bodě, což oddálilo případný návrat íránské ropy na trh.

Cena severomořské ropy Brent kolem 15:10 SEČ vykazovala nárůst o téměř 2,4 procenta na 74,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala téměř 2,9 procenta a prodávala se za 71,51 dolaru za barel.

Ceny ropy minulý týden oslabily kvůli obavám, že vakcíny mohou být méně účinné proti variantě omikron. To vyvolalo obavy z případných opatření proti jejímu šíření, která by se odrazila i na poptávce po ropě.

Zprávy z Jihoafrické republiky podle agentury Reuters uvádějí, že lidé nakažení omikronem mají pouze mírné symptomy. Vrchní epidemiolog americké vlády Anthony Fauci uvedl, že podle dosavadních zjištění by omikron mohl být méně nebezpečný než delta. „Zatím to nevypadá na velký stupeň závažnosti,“ řekl Fauci v rozhovoru se CNN.

shale oil rig břidlicová ropa
Ilustrační foto

Ceny ropy podpořilo také zpoždění návratu íránské ropy na trh, protože nepřímé jaderné rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem narazily na překážky. Německo v pondělí vyzvalo Írán, aby v rozhovorech o svém jaderném programu předložil realistické návrhy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentúnor74,8573,08
New York – NYMEXWTIleden71,5169,49

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se