Domů
Ropa
Ropa zlevňuje kvůli pochybám o účinnosti vakcín proti variantě omikron
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ropa zlevňuje kvůli pochybám o účinnosti vakcín proti variantě omikron

Ropa
Bez komentáře
13. prosinec 2021, 18:10
ČTK

Ropa zlevňuje. Objevily se nové pochybnosti o účinnosti vakcín proti variantě koronaviru omikron. Skupina OPEC přitom ve své měsíční zprávě předpověděla, že nová koronavirová varianta bude mít na poptávku po ropě pouze mírný dopad, protože svět se už dokáže šíření koronaviru lépe přizpůsobovat.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:30 SEČ vykazovala pokles o 0,2 procenta na 75,00 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu klesala o 0,1 procenta a prodávala se za 71,57 dolaru za barel.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) představuje varianta omikron, která byla zaznamenána ve více než 60 zemích, „velmi vysoké“ globální riziko. Upozorňuje dále na důkazy, že nová varianta obchází ochranu vybudovanou očkováním. Oxfordská univerzita obdobně uvedla, že vakcíny prokazatelně vyvolávají nižší úroveň ochrany proti variantě omikron.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zvýšila odhad celosvětové poptávky po ropě na první čtvrtletí příštího roku na 99,13 milionu barelů denně. Svou prognózu z minulého měsíce tak organizace zlepšila o 1,11 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Odhady pro růst poptávky v celém letošním i příštím roce ale kartel ponechal beze změny. Letos by se tak poptávka měla zvýšit o 5,65 milionu barelů denně a příští rok o dalších 4,15 milionu barelů denně. Měla by se tak dostat nad úroveň roku 2019, tedy z období před příchodem pandemii covidu-19.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentúnor75,0075,15
New York – NYMEXWTIleden71,5771,67

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se