Domů
Ropa
Ropný gigant BP více než zdvojnásobil zisk na rekordních 27,7 miliardy dolarů
British Petroleum, BP
Zdroj: Flickr / Mike Mozart

Ropný gigant BP více než zdvojnásobil zisk na rekordních 27,7 miliardy dolarů

Ropa
1 komentář
7. únor 2023, 10:23
ČTK

Britská ropná společnost BP loni více než zdvojnásobila zisk na rekordních 27,7 miliardy dolarů (zhruba 616 miliard Kč) z 12,8 miliardy dolarů v předchozím roce. Oznámila to dnes firma, která podobně jako její konkurenti těží ze silného růstu cen fosilních paliv po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Předchozího rekordního zisku BP dosáhla v roce 2008, kdy vydělala 26,3 miliardy dolarů, napsal server CNBC.

V samotném čtvrtém čtvrtletí zisk BP meziročně vzrostl zhruba o 18 procent na 4,8 miliardy dolarů. Mírně tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 4,7 miliardy dolarů.

Ilustrační foto

Rekordní zisky za loňský rok vykázali také britský konkurent Shell a rovněž americký rival ExxonMobil. Shell vydělal téměř 40 miliard dolarů a ExxonMobil asi 59 miliard dolarů, což představuje rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.

Vysoké zisky podle serveru CNBC obnovily kritiku ropného a plynárenského průmyslu a vedly k výzvám k vyššímu zdanění tohoto odvětví. Některé země včetně Británie už zavedly daň z mimořádných zisků energetického sektoru. Chtějí tak získat peníze na financování opatření, jež mají zmírnit negativní dopady vysokých cen energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
7. únor 2023, 13:23

To je náhoda, Britské elity prosazují anti-jaderný Green deal (všude jen ne u nich)a co největší proti-ruské sankce .. a mají z toho gigantické zisky.

Už se těším až zase půjde v televizi oslavný dokument jak princ , nyní král ,Charles (významný akcionář Shell a BP) straší oteplováním, brojí proti jaderným elektrárnám a chce po nás abychom jezdili elektro auty ( na elektřinu z ropy a plynu) a jedli brouky

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se