Domů
Ropa
Ropu táhnou dolů akciové trhy v USA a slabší kondice Číny

Ropu táhnou dolů akciové trhy v USA a slabší kondice Číny

Ceny ropy v závěru týdne výrazně ztrácejí, dolů je táhnou klesající akciové trhy ve Spojených státech a rovněž slabší kondice čínské ekonomiky. To vyvolává obavy ohledně budoucí poptávky ze strany tohoto největšího dovozce ropy na světě, uvedla agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent krátce před 18:30 SEČ ztrácela asi 1,9 procenta na 60,26 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 2,7 procenta na 51,17 USD za barel. Za celý týden Brent odepisuje zhruba 1,8 procenta a WTI přibližně dvě procenta.

Maloobchodní tržby v Číně rostly v listopadu nejslabším tempem od roku 2003 a tempo růstu průmyslové výroby zrychlilo nejméně za téměř tři roky. V obavách, že zvolní globální ekonomický růst oslabují v reakci také akcie v USA.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by se globální trh s ropou mohl ve druhém pololetí příštího roku naopak dostat do deficitu. Organizace tento týden zveřejnila odhad, že globální poptávka po ropě se příští rok zvýší o 1,4 milionu barelů denně po růstu o 1,3 milionu barelů denně v letošním roce.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

únor

60,26

61,45

New York – NYMEX

WTI

leden

51,17

52,58

Štítky:ropa

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.