Rusko jedná se Saúdskou Arábií kvůli vyrovnání trhu s ropou

15. srpen 2016, 12:25
DomůRopaRusko jedná se Saúdskou Arábií kvůli vyrovnání trhu s ropou

Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými ropnými producenty kvůli nastolení rovnováhy na světovém trhu s ropou. Prohlásil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak v rozhovoru, který dnes zveřejnil mezinárodní arabský list Aš-Šark al-Avsat. Dveře jsou podle něj otevřené i dalším jednáním o možném zmrazení produkce ropy, ukáže-li se, že je to zapotřebí.

„Spolupracujeme ohledně ropného trhu se zeměmi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a s producenty mimo tuto organizaci a jsme odhodláni pokračovat v dialogu pro dosažení tržní stability,“ sdělil Novak podle arabského listu, ze kterého citovala agentura Reuters.

Saúdská Arábie je klíčovým členem kartelu a největším světovým vývozcem ropy. Rusko, které je největším světovým producentem ropy, členem tohoto kartelu není. Neformální schůzka představitelů OPEC by se měla konat v září v Alžírsku.

Ilustrační foto

Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celém ropném kartelu OPEC vzrostla v červenci navzdory poklesu cen na nová maxima. Podle pozorovatelů to naznačilo, že členové OPEC dál usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny.

Ceny na světovém trhu s ropou klesly začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let pod 30 dolarů za barel. Později ale oživily. Cena severomořské ropy Brent se dnes dopoledne vyšplhala až na 47,40 USD za barel, tedy nejvyšší úroveň od začátku srpna.

Štítky: ropaRusko