Domů
Ropa
Rusko plní dohodu s kartelem OPEC a snižuje produkci ropy

Rusko plní dohodu s kartelem OPEC a snižuje produkci ropy

Ruský ministr energetiky Alexander Novak prohlásil, že dle dohody o omezení těžby ropy Rusko snížilo od října těžbu o 250 tisíc barelů za den (bpd) a do měsíce má dosáhnout celého závazku ve výši 300 tisíc bpd. O případném prodloužení dohody budou zúčastněné země jednat na konci června.

V rámci dohody zemí kartelu OPEC a dalších světových těžařů ropy mělo dojít k omezení těžby černého zlata o 1,2 mil. barelů denně. Země mimo sdružení OPEC přislíbily snížení denní produkce o 558 tisíc barelů v období od ledna do června tohoto roku. Další průběh dohody mají představitelé těchto zemí projednat 25. června na setkání ve Vídni.

“Plníme závazky na postupné snížení těžby stanovené pro Rusko. Dnes vidíme škrty ve výši 250 tisíc bpd a v souladu s dříve ohlášenými plány bude cíl snížení o 300 tisíc bpd dosažen do konce dubna a na této hodnotě zůstaneme až do skončení platnosti dohody.”

Alexander Novak, ruský ministr energetiky.

V současné době se žádná země nevyjádřila k dalšímu vývoji situace. Na druhé straně představenstvo OPEC také zatím studuje dopady omezení produkce a jak její další snižování může ovlivnit situaci trhu v druhé polovině roku. Rusko využívá nynější situace, kdy je celý sektor dočasně v útlumu, kvůli každoročním odstávkám.

Cíl se zatím plnit nedaří

Při čtvrtečním setkání ministra Novaka a Rady pro spolupráci v Perském zálivu řekl saudský ministr energetiky, že pokud zatím nedošlo k dostatečnému snížení zásob ropy, tak by dohoda mohla být prodloužena o 3 až 6 měsíců. OPEC ve svém vyjádření zmínil, že původním cílem bylo snížení  zásob na jejich pětiletý průměr. Dle poslední zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) jsou zásoby států OECD stále o 336 mil. barelů vyšší, než je pětiletý průměr.

Podle Novaka od března klesá hrubý přebytek ropy a její současná cena již reflektuje rovnováhu mezi poptávkou a nabídkou. Také se dle jeho slov postupně stabilizuje trh a vykazuje nižší volatilitu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.