Domů
Ropa
Ruský Lukoil zvažuje spolupráci se Saudi Aramco v Africe

Ruský Lukoil zvažuje spolupráci se Saudi Aramco v Africe

Druhá největší ropná společnost v Rusku, Lukoil, zvažuje spolupráci na ropných a plynárenských projektech se saúdskou státem vlastněnou společností Saudi Aramco v Africe formou joint ventures. Informaci sdělil médiím výkonný ředitel Lukoilu Vagit Alekperov.

Lukoil a saúdský ropný gigant mají dlouhodobě dobré vztahy a společné projekty v zemích třetího světa, včetně Afriky, a aktivně vyhledávají další, jak uvedl Alekperov na rusko-africkém fórů konaném v tomto týdnu.

Lukoil nicméně i přes velmi dobré vztahy pomalu odstupuje od společného podniku v Saúdské Arábii, který měl za cíl rozvoj těžby zemního plynu. Podle ruské zpravodajské agentury Interfax je důvodem fakt, že projekt není ekonomicky proveditelný. Lukoil tak začal převádět svůj podíl v průzkumné společnosti, ve které vlastní 80% podíl, na Saúdy.

Stažení ze společného podniku v Saúdské Arábii ovšem nebrání v hledání společných příležitostí jinde. Lukoil se velmi zajímá zejména o západní Afriku, kde dochází k novým objevům, nejen energetických zásob, každý rok.

„Neustále diskutujeme o společných příležitostech, včetně jejich zájmu o země třetího světa, v Africe, ale to je stále ve fázi studia a rozhovorů,“ uvedl Alekperov.

Dle Alekperova Lukoil očekává, že podepíše hned několik memorand o porozumění pro potenciální rozvoj v Africe.

Krom toho chce také ruská společnost rozšířit své aktivity v Demokratické republice Kongo, a to ve spolupráci s italským ropným a plynárenským gigantem Eni. V červnu letošního roku podepsal Lukoil smlouvu o nákupu 25% podílu v projektu zabývajícího se těžbou ropy a zemního plynu za 800 milionů dolarů. Lukoil tak vstoupil do projektu, kde Eni vlastní 65% podíl, a který dle mezinárodního nezávislého auditora obsahuje 1,3 miliardy barelů ropného ekvivalentu prokázaných a pravděpodobných zásob.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.