Ruský Lukoil zvažuje spolupráci se Saudi Aramco v Africe

DomůRopaRuský Lukoil zvažuje spolupráci se Saudi Aramco v Africe

Druhá největší ropná společnost v Rusku, Lukoil, zvažuje spolupráci na ropných a plynárenských projektech se saúdskou státem vlastněnou společností Saudi Aramco v Africe formou joint ventures. Informaci sdělil médiím výkonný ředitel Lukoilu Vagit Alekperov.

Lukoil a saúdský ropný gigant mají dlouhodobě dobré vztahy a společné projekty v zemích třetího světa, včetně Afriky, a aktivně vyhledávají další, jak uvedl Alekperov na rusko-africkém fórů konaném v tomto týdnu.

Lukoil nicméně i přes velmi dobré vztahy pomalu odstupuje od společného podniku v Saúdské Arábii, který měl za cíl rozvoj těžby zemního plynu. Podle ruské zpravodajské agentury Interfax je důvodem fakt, že projekt není ekonomicky proveditelný. Lukoil tak začal převádět svůj podíl v průzkumné společnosti, ve které vlastní 80% podíl, na Saúdy.

Stažení ze společného podniku v Saúdské Arábii ovšem nebrání v hledání společných příležitostí jinde. Lukoil se velmi zajímá zejména o západní Afriku, kde dochází k novým objevům, nejen energetických zásob, každý rok.

„Neustále diskutujeme o společných příležitostech, včetně jejich zájmu o země třetího světa, v Africe, ale to je stále ve fázi studia a rozhovorů,“ uvedl Alekperov.

Dle Alekperova Lukoil očekává, že podepíše hned několik memorand o porozumění pro potenciální rozvoj v Africe.

Krom toho chce také ruská společnost rozšířit své aktivity v Demokratické republice Kongo, a to ve spolupráci s italským ropným a plynárenským gigantem Eni. V červnu letošního roku podepsal Lukoil smlouvu o nákupu 25% podílu v projektu zabývajícího se těžbou ropy a zemního plynu za 800 milionů dolarů. Lukoil tak vstoupil do projektu, kde Eni vlastní 65% podíl, a který dle mezinárodního nezávislého auditora obsahuje 1,3 miliardy barelů ropného ekvivalentu prokázaných a pravděpodobných zásob.