Domů
Ropa
Ruský státní holding snížil podíl v Rosněfti pod 50 %, podle analytiků se chce vyhnout americkým sankcím

Ruský státní holding snížil podíl v Rosněfti pod 50 %, podle analytiků se chce vyhnout americkým sankcím

Ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz se vzdala svého kontrolního podílu v největším producentovi ropy v zemi, firmě Rosněfť. V dnešním prohlášení to oznámila společnost Rosněfť. Podle analytiků snížení státní kontroly zmenšuje riziko, že na ni budou uvaleny nové americké sankce.

Rosněfť se už kvůli americkým sankcím před dvěma měsíci vzdala svých aktiv ve Venezuele. Washington firmu právě za její fungování ve Venezuele kritizoval.

V dnešním prohlášení Rosněfť uvedla, že podíl státní firmy Rosněftěgaz klesl na 40,4 procenta z dřívějších více než 50 procent. Majitelem podílu 9,6 procenta se nově stala její dceřiná společnost RN-NěfťCapitalInvest. Poté, co Rosněfť odešla z Venezuely, zřídilo Rusko společnost nazvanou Roszarubežněfť. Ta následně koupila venezuelský podíl Rosněfti.

Letos USA uvalily sankce na dvě švýcarské divize Rosněfti – Rosněfť Tranding a TNK Trading International, které podle Washingtonu poskytly záchranné lano venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi a státní energetické firmě PDVSA. Rosněfť pak v březnu uvedla, že její rozhodnutí ukončit operace ve Venezuele bylo vedeno snahou ochránit akcionáře.

Mezi mezinárodní akcionáře Rosněfti patří britská BP s podílem 19,75 procenta a Katar prostřednictvím svého fondu QH Oil Investments. Ten vlastní podíl 18,93 procenta, napsala agentura Reuters.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.