Domů
Ropa
Růst globální poptávky po ropě se oproti loňským předpokladům zpomalil

Růst globální poptávky po ropě se oproti loňským předpokladům zpomalil

Růst poptávky po ropě by měl v letošním roce dosáhnout nižších hodnot, než se předpokládalo na konci loňského roku. Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém posledním reportu zaměřeném na trh s ropou odhaduje, že poptávka po černém zlatě letos vzroste zhruba o hodnotu 1,2 mb/d (milionů barelů za den).

Předběžná data za první čtvrtletí ukazují zpomalení nárůstu na 1,2 mb/d vůči hodnotám z minulého roku, kdy v posledním čtvrtletí poptávka vzrostla o 1,4 mb/d a ve čtvrtletí třetím dokonce o 2,3 mb/d. Zpomalení růstu poptávky je znatelné zejména v Číně, ve Spojených státech a některých zemích Evropy.

S poptávkou klesá i produkce

K nepatrnému poklesu došlo v minulém měsíci i na straně produkce, kdy globální nabídka ropy dosáhla v březnu hodnoty 96,1 mb/d. Ve srovnání s březnem loňského roku se jedná o přírůstek 0,2 mb/d, přičemž v únoru i lednu byl meziroční nárůst znatelně vyšší (1,7 mb/d, resp. 2,7 mb/d).

I přes nárůst těžby v Iránu zaznamenaly mírný pokles v březnu i země OECD, jejichž celková denní produkce přesáhla 32 milionů barelů ropy.

Ke stabilizaci trhu s ropou a ceny této komodity měla přispět i dohoda mezi největšími ropnými producenty na zmrazení objemu těžby na hodnotách z letošního ledna. Nedělní jednání však skončilo neúspěchemneúspěchem a vyrovnání trhu se tak očekává až v průběhu roku 2017.

Zdroj úvodní fotografie: National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH)

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.