Domů
Ropa
Saudi Aramco zdvojnásobila zisk a chystá se prudce zvýšit investice

Saudi Aramco zdvojnásobila zisk a chystá se prudce zvýšit investice

Ropa
4 komentáře
21. březen 2022, 10:46
ČTK

Ropná společnost Saudi Aramco, kterou vlastní saúdskoarabský stát, loni zdvojnásobila zisk. Firma zvýší investice a v příštích pěti letech také výrazně zvýší produkci. Saúdská Arábie by zvýšením produkce mohla pomoct snížit ceny energií, které jsou teď nejvyšší za 14 let, píše na svém webu BBC.

Ceny energií v posledních měsících vzrostly, neboť poptávka převýšila nabídku ropy a plynu. Válka na Ukrajině a neochota spoléhat se na dodávky energií z Ruska pak zvýšily tlak na hledání dalších zdrojů energie. Krok Saudi Aramco proto zřejmě uvítají političtí vůdci, kteří se obávají dopadů vysokých cen energií.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

Saúdskou Arábii, která je největším producentem v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), minulý týden navštívil britský premiér Boris Johnson. Snažil se ji přesvědčit, aby v krátkodobém horizontu uvolnila více ropy na světové trhy.

Království ale čelí kritice za porušování lidských práv. Negativně se o něm psalo v souvislosti s jeho zapojením do konfliktu v sousedním Jemenu, s vraždou novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018, s vězněním disidentů a s rozsáhlým udělováním trestů smrti. Opoziční labouristická strana proto britskou vládu obvinila, že se v zájmu vypořádání s energetickou krizí spojuje s diktátory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Michal K.
21. březen 2022, 11:55

dufam, ze sa zas nevidame cestou podpory nedemokratickeho rezimu.

Aj tu by bolo mozno namieste prejst ku sankciam.

Inak to neskonci inak, akoze nas budu vydierat.

Jan Stehlik
21. březen 2022, 12:13

O vikendovem útoku Jemencu na ropná zařízení nic.

maly jarda
21. březen 2022, 15:39

Saudská Arábie a její věrný spojenec USA jsou neustálou připomínkou toho jak to mají Američané ve skutečnosti s podporou demokracie ve světě.

De Carbon
21. březen 2022, 15:47

Tady zase stepni trollove obhajuji neobhajitelne. SA je duveryhodny dodavatel.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se