Síkela jednal s iráckým protějškem o dovozu ropy a podpoře českých firem v Iráku
Dovoz ropy nebo podpora českých firem a jejich exportních projektů byly dnes v Praze hlavním tématem jednání ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) s jeho iráckým protějškem Chálidem Battalem an-Najmem. Podle Síkely by irácká ropa mohla hrát důležitou roli při nahrazování paliva z Ruska. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) o tom informovalo v tiskové zprávě. Obchodní spolupráce ČR s Irákem loni vzrostla o 54 procent na 5,8 miliardy korun.
„Prohloubení spolupráce s Irákem, který je náš důležitý ekonomický partner na Blízkém východě, nám může výrazně pomoci ve zbavování se závislosti na ruské ropě. V tomto roce totiž plánujeme dokončit projekt TAL+, což se neobejde bez úpravy ropné směsi upravované v litvínovské rafinerii tak, aby s ní šla nahradit ropa z Ruska. A právě Irák v tom může hrát důležitou roli,“ řekl po dnešním jednání Síkela.
Kromě ropy ministři diskutovali také o další spolupráci v petrochemickém průmyslu. České firmy Chemoprojekt a Unis v minulosti vystavěly 60 procent petrochemických kapacit v Basře. Síkela dnes iráckému ministrovi potvrdil zájem o další zapojení těchto firem do výstavby rafinerií v Iráku.
Český ministr podle MPO dále lobboval také za další využití českých společností v Iráku, ať už například v oblasti vojenské techniky, letounů L-159 nebo geologického průzkumu a vybavení pro nemocnice.
„Zaměřit se chceme i na spolupráci v oblastech energetiky a vodohospodářství, kde mají české firmy bohaté zkušenosti. V oblasti energetiky by to mohly být projekty výstavby menších solárních elektráren s výkonem okolo jednoho megawattu, které staví v sousedním Jordánsku například česká firma Solarity. Půjde také o systémy pro tepelné elektrárny a rozvodné sítě, které pomohou zvýšit efektivnost irácké energetické soustavy,“ dodal Síkela.
Česká republika v současnosti dováží většinu ropy z Ruska. Podle statistik za loňské první pololetí činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. Státní firma Mero kvůli tomu v současné době připravuje rozšíření ropovodu TAL, který vede z italského Terstu, kam je ropa dovážena z řady zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. ČR by se tím měla stát nezávislou na ruské ropě.
Mohlo by vás zajímat:
Jak skončilo plánování propojky mezi Litvínovem a rafinerkou Leuna v Německu?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se