Domů
Ropa
Skupina OPEC+ ponechá těžební limity příští měsíc beze změny
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/alex-photos/

Skupina OPEC+ ponechá těžební limity příští měsíc beze změny

Ropa
Bez komentáře
5. březen 2021, 10:58
ČTK

Skupina ropných těžařských států OPEC+ se včera na videokonferenci rozhodla ponechat těžební limity příští měsíc beze změny. Informují o tom světové agentury. Podle zdrojů agentury Reuters členové uskupení umožní mírné navýšení produkce jen Rusku a Kazachstánu. Zdroje Reuters také uvádějí, že se zástupci OPEC+ znovu sejdou v dubnu a rozhodnou o květnové a pozdější těžbě. Ceny ropy po oznámení výsledku, který je považován za triumf Saúdské Arábie, prudce zpevňují, severomořská ropa Brent je nejdražší od ledna loňského roku.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán včera uvedl, že jeho země bude i nadále dobrovolně snižovat produkci o jeden milion barelů denně nad rámec dohody s ostatními státy. O případném navýšení těžby rozhodne v příštích měsících. „Jsme opatrní,“ řekl ministr na včerejší tiskové konferenci po skončení jednání OPEC+ a dodal, že Rijád o konci opatření rozhodne, až podle něj nastane příznivý čas a okolnosti.

Ilustrační foto

Analytici očekávali, že se OPEC+ dohodne na omezení těžebních limitů, nejčastěji se hovořilo o uvolnění půl milionu barelů denně s platností od dubna. Škrty, které těžaři nyní uplatňují v reakci na pokles poptávky způsobený koronavirovou krizí, jsou nejhlubší za dobu existence Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC.

Skupina OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jeho spojence v čele s Ruskem, se dohodla, že od ledna zmírní rozsah sjednaného omezení těžby na 7,2 milionu barelů z předchozích 7,7 milionu barelů denně. Samotný kartel OPEC očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce v celém světě zvýší o 5,8 milionu asi na 96 milionů barelů denně. V roce 2019, tedy ještě před pandemií, se poptávka pohybovala kolem 100 milionů barelů denně.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Změny v dodávkách ropy do Česka: odpadl Kazachstán, náhradním zdrojem je Saúdská Arábie
16. srpen 2022, 04:30
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se