Domů
Ropa
Slovenská vláda schválila návrh na zdanění ruské ropy zpracovávané v zemi
Ropovod Družba

Slovenská vláda schválila návrh na zdanění ruské ropy zpracovávané v zemi

Ropa
1 komentář
18. květen 2022, 16:13
ČTK

Bratislava 18. května (zpravodaj ČTK) – Slovenská vláda dnes schválila návrh na zdanění ruské ropy, která se zpracovává na Slovensku. Stát by z nové daně, jejíž zavedení už od června podléhá souhlasu parlamentu, mohl získat kolem 290 milionů eur (přes sedm miliard korun). Jedna ze čtyř vládních stran navzdory původnímu oznámení předlohu nevetovala.

Nová daň zatíží bratislavskou rafinerii Slovnaft, která ruskou ropu zpracovává. Ministerstvo financí navrhlo zmíněnou daň v souvislosti s vyšší slevou, za kterou se ruská ropa prodává oproti severomořské ropě Brent. Tato sleva podle dostupných informací narostla po ruské invazi na Ukrajinu a v souvislosti s úvahami na zavedení embarga na dovoz ropy z Ruska do EU.

Sazba nové daně bude podle předlohy 30 procent a počítat se bude z rozdílu mezi cenou ropy Brent a ruskou ropou, sníženého o pět dolarů. Zvláštní daň hodlá země uplatňovat nejpozději do konce roku 2024, její výběr ale může skončit i dříve, a to v závislosti na vývoji cenového rozdílu mezi ruskou ropou a surovinou Brent.

Návrh nové daně představil ministr financí Igor Matovič teprve v úterý, kdy také tvrdil, že tato daň nepovede ke zvýšení cen pohonných hmot na slovenských čerpacích stanicích. Ministr hospodářství Richard Sulík, jehož strana Svoboda a solidarita (SaS) vystupuje proti zvýšení stávajících daní nebo zavedení nových daní, naopak míní, že daň na ruskou ropu povede v zemi k vyšším cenám benzinu a nafty. Ty jsou nyní rekordní. Slovnaft, který patří do maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL, k návrhu uvedl, že při stanovování cen se bude řídit tržními principy.

SaS původně opakovaně ohlásila, že zavedení daně z ropy bude vetovat. Nakonec tak na jednání kabinetu neučinila. Sulík to zdůvodnil tím, že chce jednat s vedením Slovnaftu ohledně možného snížení cen pohonných hmot na čerpacích stanicích a že chce získat informace o plánovaném použití výnosu z nové daně. Podle Sulíka SaS může předlohu ohledně nové daně ještě vetovat při jednání o materiálu ve sněmovně.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
18. květen 2022, 21:25

No tak za něco se ty zbraně pro Ukrajinu kupovat musí....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516