Domů
Ropa
Stát New York chce výjimku z nového plánu na průzkum a těžbu fosilních paliv ve vodách USA
Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough

Stát New York chce výjimku z nového plánu na průzkum a těžbu fosilních paliv ve vodách USA

Federální vláda v lednu odstartovala nový program, podle nějž se má více než 90 % území ve vodách v okolí Spojených států zpřístupnit pro průzkum zásob ropy a zemního plynu. Stát New York chce výjimku, neudělení výjimky by jej dle guvernéra mělo stát miliardy dolarů a stovky tisíc pracovních míst.

Zpravodajský portál Reuters informoval o žádosti amerického guvernéra státu New York Andrewa Cuomo, který v pátek oznámil, že podal oficiální žádost o vyjmutí státu New York z nového programu ohledně těžby ropy a zemního plynu v pobřežní oblasti USA (offshore drilling). Dle jeho názoru by případná těžba ohrozila přírodní zdroje v oceánu a dále ohrozila ekonomiku a postup v oblasti čisté energetiky.

„Stát New York silně odporuje programu National Outer Continental Shelf Oil and Gas Leasing od Ministerstva vnitra. Ten představuje nepřijatelné ohrožení pro přírodní zdroje oceánu v okolí státu New York, pro naši ekonomiku a pro budoucnost našich dětí,“ sdělil na setkání s novináři guvernér Cuomo, kde oznámil svoji žádost o výjimku.

Nový program od Ministerstva vnitra, které má ve Spojených státech na starost správu a ochranu přírody a přírodního bohatství, federální vláda odstartovala v lednu letošního roku. Plán navrhuje zpřístupnit více než 90 % pobřežní oblasti na území Spojených států těžbě ropy a zemního plynu. Guvernérova kancelář uvedla, že u státu New York by se dle plánu měly otevřít dvě oblasti pro průzkum podmořských zásob fosilních paliv.

„Namísto chránění našich vod od dalšího možného úniku ropy do oceánu, jako byl případ v Mexickém zálivu, tento nový plán federální vlády pouze zvyšuje šance na další katastrofu,“ prohlásil dále Guvernér Cuomo.

Naše ekonomika utrpí

Guvernér se brání čísly. Stát New York je třetí největší ekonomika v oblasti přírodních zdrojů oceánu ve Spojených státech. V případě neudělení výjimky by to mohlo místní ekonomiku přijít na miliardy dolarů a ztrátu téměř 320 tisíc pracovních pozic kvůli poklesu turismu a rybolovu. Například další americký stát Florida podobnou výjimku získal právě na základě vysokých příjmů z turismu, které by případnou těžbou byly ohroženy.

Stát New York je jedním z několika států, které si o výjimku požádaly. Mluvčí ministerstva vnitra prohlásila, že úřad všechny žádosti zváží a povede dodatečné diskuze s přímo zúčastněnými státy.

Státy Kalifornie a Washington se navíc chystají podniknout i další kroky. Dle jejich zástupců se tyto dva státy chystají zablokovat povolení pro přepravu ropy z nových offshore těžařských oblastí skrz jejich území.

Autor úvodní fotografie: Bill Colclough

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.