Domů
Ropa
Světoví těžaři ropy dnes projednají další prodloužení dohody o omezení produkce
Těžba ropy

Světoví těžaři ropy dnes projednají další prodloužení dohody o omezení produkce

Ropa
3 komentáře
25. květen 2017, 09:07
ČTK

Ve Vídni se dnes sejdou zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatních předních světových producentů ropy, aby jednali o prodloužení dohody o omezení těžby, kterou uzavřeli v prosinci 2016 na letošní první pololetí. Pro prodloužení dohody o devět měsíců se nedávno vyslovily ropné velmoci Saúdská Arábie a Rusko. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak však ve středu podle agentury Reuters zmínil i možnost ukončit ji až v červnu 2018.

Podle stávající dohody přislíbila OPEC a další producentské státy včetně Ruska snížit těžbu ropy v letošním prvním pololetí o téměř 1,8 milionu barelů denně.

Saúdská Arábie a Rusko se v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit až do března 2018 s cílem nastolit rovnováhu na světovém trhu a snížit světové zásoby ropy na úroveň pětiletého průměru.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

Ropné velmoci jsou nyní nuceny zvážit prodloužení svých závazků, neboť nabídka na trhu navzdory dohodě nepolevuje a ceny skomírají na 50 dolarech za barel. Příčinou je zejména růst produkce ropy v USA, které nejsou účastníky dohody.

Přestože se objevily náznaky, že státy by mohly přistoupit k radikálnějšímu omezení těžby, podle zdrojů agentury Reuters výbor ministrů zainteresovaných zemí doporučil nechat ji na stávající úrovni 1,8 milionu barelů.

Současně se vyslovil pro prodloužení dohody o devět měsíců do března 2018. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak nicméně po jednání výboru hovořil i o možnosti prodloužení dohody o 12 měsíců do června 2018.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
C
25. květen 2017, 10:34

Nemyslím si že by se podařilo v dohledné době jakýmkoliv snižováním produkce OPEC zvýšit zásadněji cenu ropy, jednak tu je produkce USA, Venezuela se množná nebude držet, na druhou stranu tam jsou protesty a možná z toho vznikne větší neprodukce, nějak se stabilizuje, pomalu Libye a přestože je to člen OPEC, tak by jí mohlo být umožněno se omezením těžby neřídit.

Velmi vhodné by bylo kdyby se po alternativních ložiscích ropy a plynu začaly dívat i ostatní státy, to by mohlo OPEC definitivně zničit. Samozřejmě že by bylo nejvhodnější spotřebu ropy a plynu co nejvíce omezit a nahradit je jinými zdroji, na druhou stranu dokud se to nepodaří, bude třeba držet cenu ropy z více důvodu co nejníže.

Jan Veselý
25. květen 2017, 13:26

Po frakovacích technologiích tuším významně pokukovala Čína, ale netuším jak se to vyvíjí. Každopádně Číňani drsně šlápli na plyn s elektromobilitou.

C
25. květen 2017, 14:33

Pořád bude třeba mít dost energie jednak pro záložní elektrárny a pro "těžkou" dopravu, tedy lodě a naftové vlaky, které ve světě obstarávají největší díl výkonů. Tam se asi ještě dlouho bez tohoto paliva neobejdeme. Akumulátorové lokomotivy nejsou prakticky použitelné pro traťovou službu, v lepším případě bude mít baterie o váze 10t kapacitu 1.5MWh, na to s vlakem daleko nedojedete, na nějakou pořádnou cestu by Voith Maxima potřebovala tahat ještě asi 120t baterek na dojezd asi 500km, Brejlovec tak 50t. Elektrizovat taky nejde všude. U lodí je situace ještě horší a baterie by podstatně snížily užitečnou kapacitu. Takže tady to bez ropy a plynu nepůjde, tedy šlo by, ale uhlí asi nikdo do hry tady vracet nechce.

Čína také pokukuje a zkouší těžbu hydrátů methanu ve sporném moři. Její elektromobilita bude spíš snahou o omezení problémů spojených s auty ve městech, než že by se snažila o omezení importů paliv.

Neměli bychom ale také zapomínat na obrovskou část světa kde je třeba zajistit přístup k levné energii, bohužel OZE budou ještě celkem dlouho nákladnější než spalování fosilních paliv ve vozidlech či elektrárnách. Navíc tyto státy nemají mnohdy ani na upgrade současného vybavení, a týká se to bohužel i států v Evropě, takže velkou náhradu a elektrifikaci nemůžeme v těchto zemích předpokládat. To znamená že ještě dlouho bude třeba mít k dispozici diverzifikované a levné zdroje fosilních paliv. Bohužel.

Rozhodně je ale třeba omezit importy ze středního východu, způsobuje to až příliš mnoho větových problémů. Evropský strach z těžby nekonvenčních ložisek plynu a ropy je myslím přehnaný, nikdo z těch co proti tomu brojí nevysvětlil jak může kapalina, která se z vrtu následně odčerpá, vystoupat 1600m k povrchu přes několik geologických horizontů. Jejich důkazy s hořícím kohoutkem, kdy někde v domě přidávali plyn do vody (takové velké bubliny by ani rozpuštěný plyn neudělal), či voda údajně páchnoucí plynem (plyn se odorizuje merkaptanem až na povrchu (vím, kolem jedné takové "plynárny" občas jezdím)) jsou povětšinou vymyšlené. Výjimkou co do zápachu snad je ten problematický zásobník v Kalifornii.

Pokud by se podařilo výrazně rozšířit ostatní těžbu, pak by se mohla zlepšit bezpečnostní situace ve světě jelikož by se výrazně diverzifikovali možní dodavatelé. A to nikdo zatím pořádně nezkoumal "Lemurijská*" místa, tedy oblasti kde je dno moře ve velké oblasti zvýšené. Zajmavý bude průzkum kolem nového Zélandu kde se letos zjistilo že se s velkou pravděpodobností jedná o z 94% potopený kontinent, tam by se mohla nějaká zajímavá ložiska nacházet.

(*jestli chcete tak to dál používejte, pojmenování podle bájného potopeného kontinentu)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se