Domů
Ropa
Těžba ropy v USA loni opět vzrostla, letos se očekává nový rekord
Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough

Těžba ropy v USA loni opět vzrostla, letos se očekává nový rekord

Spojené státy v loňském roce vytěžily v průměru 9,3 milionů barelů surové ropy denně, o 464 tisíc barelů denně více než v roce 2016. Podle odhadů vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by těžba v letošním roce měla přesáhnout 10 milionů barelů denně, čímž by byl překonán těžební rekord z roku 1970.

Po dlouholetém poklesu těžby ropy Spojené státy v posledním desetiletí svou produkci značně navyšují, hlavní roli sehrál boom rozvoje těžby břidličné ropy pomocí frakování. Po mírném poklesu těžby v roce 2016 se USA podařilo v loňském roce těžbu opět navýšit, během loňského listopadu bylo s 10,07 miliony barely denně dokonce vytěženo vůbec nejvíce ropy za jeden měsíc v historii.

EIA předpokládá další prudký růst těžby ropy i v letošním roce, kdy by mělo být těženo v průměru 10,7 milionů barelů denně, růst těžby by měl pokračovat i v roce 2019 na 11,3 milionů barelů denně.

Vývoj těžby ropy v USA mezi lety 1940 a 2017 spolu s měsíčními objemy těžby v uplynulých dvou letech. Zdroj: EIA

Centrem těžby ropy v USA zůstává i nadále Texas, který se na americké produkci loni podílel více než třetinovým podílem. Texas se od roku 1970 tradičně drží na první příčce, pouze v roce 1988 se více ropy vytěžilo na Aljašce a v období mezi lety 1999 a 2011 v oblasti Mexického zálivu.

Zajímavý je především růst těžby ve státech Severní Dakota, Nové Mexiko a Oklahoma, kde se těžba ropy začala rozvíjet především v posledních několika letech, naopak těžba v Kalifornii klesala v uplynulých třech letech.

Vývoj těžby ropy ve vybraných těžebních oblastech Spojených států. Zdroj: EIA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.