Domů
Ropa
Těžba ropy v USA loni opět vzrostla, letos se očekává nový rekord
Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough

Těžba ropy v USA loni opět vzrostla, letos se očekává nový rekord

Spojené státy v loňském roce vytěžily v průměru 9,3 milionů barelů surové ropy denně, o 464 tisíc barelů denně více než v roce 2016. Podle odhadů vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by těžba v letošním roce měla přesáhnout 10 milionů barelů denně, čímž by byl překonán těžební rekord z roku 1970.

Po dlouholetém poklesu těžby ropy Spojené státy v posledním desetiletí svou produkci značně navyšují, hlavní roli sehrál boom rozvoje těžby břidličné ropy pomocí frakování. Po mírném poklesu těžby v roce 2016 se USA podařilo v loňském roce těžbu opět navýšit, během loňského listopadu bylo s 10,07 miliony barely denně dokonce vytěženo vůbec nejvíce ropy za jeden měsíc v historii.

EIA předpokládá další prudký růst těžby ropy i v letošním roce, kdy by mělo být těženo v průměru 10,7 milionů barelů denně, růst těžby by měl pokračovat i v roce 2019 na 11,3 milionů barelů denně.

Vývoj těžby ropy v USA mezi lety 1940 a 2017 spolu s měsíčními objemy těžby v uplynulých dvou letech. Zdroj: EIA

Centrem těžby ropy v USA zůstává i nadále Texas, který se na americké produkci loni podílel více než třetinovým podílem. Texas se od roku 1970 tradičně drží na první příčce, pouze v roce 1988 se více ropy vytěžilo na Aljašce a v období mezi lety 1999 a 2011 v oblasti Mexického zálivu.

Zajímavý je především růst těžby ve státech Severní Dakota, Nové Mexiko a Oklahoma, kde se těžba ropy začala rozvíjet především v posledních několika letech, naopak těžba v Kalifornii klesala v uplynulých třech letech.

Vývoj těžby ropy ve vybraných těžebních oblastech Spojených států. Zdroj: EIA

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se