Domů
Ropa
Těžba ropy v USA stále roste, v dubnu těžily rekordních 12 milionů barelů denně
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Těžba ropy v USA stále roste, v dubnu těžily rekordních 12 milionů barelů denně

Těžba ropy ve Spojených státech, především ve státu Texas, v posledních letech roste raketovým tempem. Zatímco loni v říjnu se pohybovala na úrovni 11 milionů barelů denně, letos v dubnu překonala další milník o hodnotě 12 milionů barelů.

Spojené státy již několik let zažívají boom v těžbě ropy, díky čemuž se staly největším těžařem černého zlata na světě. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) tamní těžba dosáhla letos v dubnu rekordních 12,2 milionů barelů za den (bpd).

Za prudkým růstem stojí rozvoj těžby ropy z břidlicových formací, která probíhá zejména v oblasti Permské pánve. Podle odhadů agentury bylo tímto způsobem v dubnu těženo 7,4 milionů bpd, tedy zhruba 61 % veškeré americké produkce. Atraktivní ceny ropy pro těžaře letos v Permské pánvi způsobily zajímavý jev – ceny zemního plynu se několikrát propadly do záporných hodnot.

Těžba ropy v USA začala po dlouhodobém poklesu prudce růst na začátku současné dekády. Zdroj: EIA

Frakování břidlic rozpoutalo renesanci těžby ropy v Texasu, ve kterém je nyní těženo přibližně 40 % americké ropy, přičemž bezmála dvě třetiny produkce pochází z oblasti Permské pánve. Těžba ropy v Texasu podle EIA od začátku roku 2018 vzrostla o 1,1 milionu bpd, a letos v dubnu tak dosáhla rekordních 4,97 milionů bpd.

Druhou nejvýznamnější těžební oblastí je stále Mexický záliv, ve kterém se těžba rovněž vyšplhala na rekordních 1,98 milionu bpd. Podobně jako v Texasu pomohl břidlicový boom nastartovat těžbu v Severní Dakotě, která je nyní jednou z největších oblastí těžby ropy ve Spojených státech.

Největší růst těžby zažívá v posledních letech Texas, který se tak znovu stal hlavní oblastí těžby ropy v USA. Zdroj: EIA

Komentáře

(1)

Loudil

10. červenec 2019, 11:36

Spotřeba ropy byla loni v USA - 20,46 mil. barelů denně, tedy je tam ještě rozdíl těžba vs. spotřeba přes 8 mil. barelů denně. Aby byly USA soběstačné, tak musí zvednout domácí těžbu o dalších 65 %. A to je celkem dost. Těžba frakováním není vůbec šetrná k přírodě , ale Američanům jak známo na nějaké přírodě nikdy nesešlo. Peníze na prvním místě. Budou mít co chtějí, hlavně jejich děti z příštích generací.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.