Domů
Ropa
Těžba ropy v USA stále roste, v dubnu těžily rekordních 12 milionů barelů denně
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Těžba ropy v USA stále roste, v dubnu těžily rekordních 12 milionů barelů denně

Ropa
1 komentář
10. červenec 2019, 08:07
Eduard Majling

Těžba ropy ve Spojených státech, především ve státu Texas, v posledních letech roste raketovým tempem. Zatímco loni v říjnu se pohybovala na úrovni 11 milionů barelů denně, letos v dubnu překonala další milník o hodnotě 12 milionů barelů.

Spojené státy již několik let zažívají boom v těžbě ropy, díky čemuž se staly největším těžařem černého zlata na světě. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) tamní těžba dosáhla letos v dubnu rekordních 12,2 milionů barelů za den (bpd).

Za prudkým růstem stojí rozvoj těžby ropy z břidlicových formací, která probíhá zejména v oblasti Permské pánve. Podle odhadů agentury bylo tímto způsobem v dubnu těženo 7,4 milionů bpd, tedy zhruba 61 % veškeré americké produkce. Atraktivní ceny ropy pro těžaře letos v Permské pánvi způsobily zajímavý jev – ceny zemního plynu se několikrát propadly do záporných hodnot.

Těžba ropy v USA začala po dlouhodobém poklesu prudce růst na začátku současné dekády. Zdroj: EIA

Frakování břidlic rozpoutalo renesanci těžby ropy v Texasu, ve kterém je nyní těženo přibližně 40 % americké ropy, přičemž bezmála dvě třetiny produkce pochází z oblasti Permské pánve. Těžba ropy v Texasu podle EIA od začátku roku 2018 vzrostla o 1,1 milionu bpd, a letos v dubnu tak dosáhla rekordních 4,97 milionů bpd.

Druhou nejvýznamnější těžební oblastí je stále Mexický záliv, ve kterém se těžba rovněž vyšplhala na rekordních 1,98 milionu bpd. Podobně jako v Texasu pomohl břidlicový boom nastartovat těžbu v Severní Dakotě, která je nyní jednou z největších oblastí těžby ropy ve Spojených státech.

Největší růst těžby zažívá v posledních letech Texas, který se tak znovu stal hlavní oblastí těžby ropy v USA. Zdroj: EIA

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
10. červenec 2019, 11:36

Spotřeba ropy byla loni v USA - 20,46 mil. barelů denně, tedy je tam ještě rozdíl těžba vs. spotřeba přes 8 mil. barelů denně. Aby byly USA soběstačné, tak musí zvednout domácí těžbu o dalších 65 %. A to je celkem dost. Těžba frakováním není vůbec šetrná k přírodě , ale Američanům jak známo na nějaké přírodě nikdy nesešlo. Peníze na prvním místě. Budou mít co chtějí, hlavně jejich děti z příštích generací.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se