Těžba ropy v USA stále roste, v dubnu těžily rekordních 12 milionů barelů denně

10. červenec 2019, 08:07
DomůRopaTěžba ropy v USA stále roste, v dubnu těžily rekordních 12 milionů barelů denně

Těžba ropy ve Spojených státech, především ve státu Texas, v posledních letech roste raketovým tempem. Zatímco loni v říjnu se pohybovala na úrovni 11 milionů barelů denně, letos v dubnu překonala další milník o hodnotě 12 milionů barelů.

Spojené státy již několik let zažívají boom v těžbě ropy, díky čemuž se staly největším těžařem černého zlata na světě. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) tamní těžba dosáhla letos v dubnu rekordních 12,2 milionů barelů za den (bpd).

Za prudkým růstem stojí rozvoj těžby ropy z břidlicových formací, která probíhá zejména v oblasti Permské pánve. Podle odhadů agentury bylo tímto způsobem v dubnu těženo 7,4 milionů bpd, tedy zhruba 61 % veškeré americké produkce. Atraktivní ceny ropy pro těžaře letos v Permské pánvi způsobily zajímavý jev – ceny zemního plynu se několikrát propadly do záporných hodnot.

Těžba ropy v USA začala po dlouhodobém poklesu prudce růst na začátku současné dekády. Zdroj: EIA

Frakování břidlic rozpoutalo renesanci těžby ropy v Texasu, ve kterém je nyní těženo přibližně 40 % americké ropy, přičemž bezmála dvě třetiny produkce pochází z oblasti Permské pánve. Těžba ropy v Texasu podle EIA od začátku roku 2018 vzrostla o 1,1 milionu bpd, a letos v dubnu tak dosáhla rekordních 4,97 milionů bpd.

Druhou nejvýznamnější těžební oblastí je stále Mexický záliv, ve kterém se těžba rovněž vyšplhala na rekordních 1,98 milionu bpd. Podobně jako v Texasu pomohl břidlicový boom nastartovat těžbu v Severní Dakotě, která je nyní jednou z největších oblastí těžby ropy ve Spojených státech.

Největší růst těžby zažívá v posledních letech Texas, který se tak znovu stal hlavní oblastí těžby ropy v USA. Zdroj: EIA