Domů
Ropa
Těžba velké části zásob ropy v Evropě je rentabilní již při ceně 60 USD za barel

Těžba velké části zásob ropy v Evropě je rentabilní již při ceně 60 USD za barel

Průzkumné práce možných zdrojů ropy v Evropě pokračují i přesto, že se ceny ropy doposud plně nezotavily z poklesu v roce 2014. Studie evropských producentů ropy a plynu IOGP naznačuje, že velká část evropské produkce by mohla být ekonomicky výhodná už při ceně 60 USD za barel. Informoval o tom portál Euractiv

Nedávná studie evropských producentů ropy a plynu z International Association of Oil and Gas Producers (IOGP) naznačuje, že velká část evropské produkce by mohla zažít rozmach už při ceně 60 dolarů za barel. Této výše cena ropy dosáhla v prosinci a prozatím se na této hodnotě drží. Ropný průmysl je optimistický o budoucnosti těžby ropy v evropských vodách i přes změny, které se v oblasti ropy nyní dějí. I přesto, že se Evropa již nikdy nevrátí k úrovni těžby jako v minulosti, existuje dostatečný zájem o zbývající zásoby, a to nejen od velkých firem.

„Malí hráči přicházejí a snaží se vyždímat poslední kapky toho, co zbylo. Při současné těžbě očekáváme 13 až 26 let produkce,“  tvrdí Nareg Terzian, mluvčí International Association of Oil and Gas Producers (IOGP).

Možné zdroje v Severním a Barentsově moři

Podle analýzy by téměř dvě třetiny (65 %) projektů v Severním moři, které jsou nyní ve fázi před finálním investičním rozhodnutím, mohly do roku 2024 dosáhnout cenového prahu rentability (break even price) s cenou 60 USD za barel. Nejlevnější je těžba ve Velké Británii, 85 % britských projektů by bylo s cenou 60 USD/barel ziskových. V případě Norska a Nizozemska by to bylo 60-80 % projektů.

„Nečekáme návrat produkce na úrovni 90. let. Investice ale do Evropy přichází. Je zde velký potenciál v Černém moři a ve Východním Středomoří,“ uvádí Terzian.

Podle zprávy Wood Mackenzie je v Evropě kromě již známých komerčních a technických zdrojů dalších 14,7 miliard barelů plynu a ropy. Toto číslo obsahuje zhruba 2 miliardy barelů ropy v Severním moři a 2,85 miliard barelů v západním Barentsově moři.

Norské ropné ředitelství (NPD) minulý týden oznámilo, že na kontinentálním šelfu Norska je asi 12,5 miliard barelů ropy. Zhruba dvě třetiny z toho leží pod Barentsovým mořem. Také BP nedávno oznámilo objev ropy na dvou lokalitách v britských vodách.

Opozice domácí těžbě ropy v Evropě

I přesto, že domácí těžba v Evropě je ekonomicky ospravedlnitelná, existuje stále silná politická a veřejná opozice. Ta je hnaná zejména obavami o životní prostředí a dopady na klimatickou změnu. Každá nová licence pro průzkumy ropy a zemního plynu je vydávána až po splnění přísných regulatorních standardů.

Evropští producenti ropy a plynu nicméně obavy o vrtání na moři odmítají. Argumentují, že vytváření překážek ropným firmám jen zvyšuje potřebu Evropy ropu importovat. Emise CO2 evropských provozovatelů jsou přitom nižší, než je globální průměr.

„Máme větší obavu z politických rozhodnutí hnaných mylnou představou o tom, že Pařížská dohoda znamená, že již dále nepotřebujeme ropu a plyn. Toto se nám pravděpodobně ve výsledku vrátí,“ dodává Terzian.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se