Navzdory současné situaci, se kterou se trh s ropou a zemním plynem potýká, jsou naplánovány desítky nových projektů v Severním moři, které se mají rozeběhnout do roku 2020. Na třiceti nových projektech podmořských vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se budou podílet země Velká Británie, Norsko a Dánsko.

Největší podíl na nových vrtech bude mít Velká Británie se svými devatenácti projekty, poté Norsko s deseti projekty a nakonec Dánsko s jedním projektem. Tato data zveřejnila dle zpravodajského portálu WorldOil výzkumná a konzultační společnost GlobalData.

Nižší náklady na těžbu

Nejnovější report společnosti GlobalData uvádí, že Severní moře zažilo mnohá zlepšení během klesající fáze cyklu, který v posledních třech letech můžeme pozorovat. Povolené projekty mají v současné době zhruba poloviční náklady než v roce 2013 a jejich provozní náklady se také snížily skoro o polovinu na hodnotu okolo patnácti dolarů za barel.

To vše napovídá o značných úsporách a zlepšení technologie ze strany těžařských firem. Předpovědi o produkci se od minulého roku zvyšují a stále se nachází nová ložiska, což naznačuje, že tento trend ještě nějakou dobu bude pokračovat.

Celkové vytěžitelné rezervy pro všechny nové projekty v Severním moři jsou odhadovány na 5,2 miliard barelů ropného ekvivalentu (Bboe), z čehož největší část drží Statoil ASA (1,6 Bboe), Lundin Petroleum AB (636 MMboe) a Petoro AS (610 MMboe). Celkové investice do všech 30 projektů mají dosáhnout 56,7 miliard dolarů, z čehož zhruba polovina se vydá do roku 2020.

„Ze 30 nadcházejících projektů v Severním moři je 22 na ropu a 8 na zemní plyn. Norsko bude dominovat těžbou ropy, zatímco Velká Británie bude dominovat v těžbě zemního plynu. Od klíčových plánovaných projektů v Severním moři se očekává produkce zhruba 690 tisíc barelů a 1255 milionů kubických stop zemního plynu denně v roce 2020,“ prohlásil analytik Luis Pereira ze společnosti GlobalData.

Nejvíce investuje Norsko

Z pohledu investic vydaných na projekty bude ve vedení Norsko. Norsko bude dle plánu investovat přibližně 19,3 miliardy dolarů do projektů a z toho téměř 13 miliard půjde přímo na projekt Johan Sverdrup. Z pohledu jednotlivých firem potom největší investice zaznamená Statoil, který vydá zhruba 19 miliard dolarů na své klíčové projekty.

Odborníci k nadcházejícím projektům dodali, že naprostá většina plánů za posledních pět let na těžbu ropy a zemního plynu v britské části severního moře byla zpožděna a překročila původně plánovaný rozpočet.

Autor úvodní fotografie: Office of Response and Restoration @flickr.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *