Transněft: Ropa pro Evropu byla kontaminována úmyslně

DomůRopaTransněft: Ropa pro Evropu byla kontaminována úmyslně

Kontaminovaná ropa, která se dostala ropovodem Družba do Evropy, byla záměrně kontaminována v soukromém terminálu, zní od ruského Transněftu, operátora ropovodu.

Ropa byla kontaminována v terminálu Samaratransneft, který přijímá ropu od několika menších producentů, uvedla ruská agentura TASS citující mluvčího společnosti Transněft Igora Demina.

„Ruské orgány činné v trestním řízení zahájily trestní řízení z důvodu znečištění ropy. První výsledky naznačují, že znečištění bylo úmyslným aktem. Nyní probíhá vyšetřování v kancelářských prostorách několika menších soukromých společností sídlících na Samaře za účelem objasnění jejich role v tomto incidentu,“ prohlásil Demin.

Problém napjal vztahy mezi Moskvou a Minskem, jelikož Bělorusko bylo prvním státem, který reportoval problémy s kvalitou ropy, a to již v polovině dubna.

Součástí zprávy bylo rovněž varování, že zhoršená kvalita ropy může způsobit škody na zařízení rafinérií. Ropa byla kontaminována organickým chloridem, látkou používanou pro zvýšení produkce ropy, která je ovšem ve vysokých dávkách nebezpečná právě pro rafinérská zařízení. Zjištěné množství značně překračovalo přípustné hodnoty.

Plné obnovení provozu ropovodu si vyžádá několik měsíců

V pátek vedlo Rusko rozhovory s Ukrajinou, Polskem a Běloruskem o kontaminované ropě. Z nich vyplynulo, že Rusko očekává znovuobnovení dodávek ropy ve standardním režimu do dvou týdnů.

Dnes ovšem běloruská společnost Belneftekhim uvedla, že plné obnovení ropovodu si vyžádá několik měsíců tvrdé práce.