Domů
Ropa
Trump: Saúdský král by bez podpory USA nemusel vydržet u moci ani dva týdny

Trump: Saúdský král by bez podpory USA nemusel vydržet u moci ani dva týdny

Miluji saúdského krále, ale řekl jsem mu, že bez vojenské podpory USA by možná nevydržel u moci ani dva týdny. Takto „nediplomaticky“ se podle agentury Reuters v úterý vyjádřil americký prezident Donald Trump na srazu svých stoupenců v Southavenu ve státě Mississippi.

„Chráníme Saúdskou Arábii. Řekli byste, že jsou bohatí?“ řekl Trump davu svých stoupenců.

„Miluji krále, krále Salmána. Řekl jsem mu ale: králi, chráníme vás, možná byste tu bez nás za dva týdny nebyl. Musíte platit za armádu, musíte platit,“ pokračoval americký prezident bez bližších podrobností o tom, kdy údajný rozhovor s králem Saúdské Arábie vedl.

Saúdská Arábie je navzdory tvrdým slovům amerického prezidenta spojencem USA a je vnímána jako protiváha k íránským ambicím na Blízkém východě, připomíná agentura Reuters. Dokazuje to i skutečnost, že první destinací Trumpovy první mezinárodní cesty v úřadu prezidenta byl Rijád.

V sobotu Trump zavolal saúdskému králi a hovořil s ním o zajištění zásob ropy potřebných k stabilitě světového trhu s ropou a globálnímu ekonomickému růstu, uvedla agentura SPA.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a de facto lídrem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Trump minulý týden během svého vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku obvinil ropný kartel, že „oškubává“ zbytek světa, a vyzval ho, aby přestal zvyšovat ceny ropy.

„Bráníme mnoho z těchto států za nic, pak nás využívají a zvyšují cenu ropy. To není dobré. Chceme, aby (další státy) přestaly zvyšovat cenu ropy, chceme, aby jí začaly snižovat,“ uvedl tehdy Trump.

Ilustrační foto

Trumpova úterní poznámka na adresu Saúdské Arábie není první svého druhu. Šéf Bílého domu v minulosti podobně vyzval další spojence USA (například Japonsko, Jižní Koreu a Německo), aby se více finančně podíleli na své bezpečnosti.

Komentáře

(2)

loudil

3. říjen 2018, 22:06

Saudská Arábie je odporný konzervativní islámský režim, kde ještě nedávno /loni ?/ ženy nemohly ani řídit auto. Arábie daleko překonává Irán v potírání základních lidských práv. Pro USA ale báječný spojenec dle jejich starého hesla : "Sice parádní hajzl, ale náš !" Něco jako spojenectví USA s fašistou generálem Augusto Pinochtem, masovým vrahem ,po roce 1973.

loudil

5. říjen 2018, 21:35

Uvidíme jak Trump dopadne se svými sankcemi proti "zbytku světa". Na každý stát budou uvaleny sankce, pokud bude nakupovat zbraně v Rusku. Nyní Putin podepsal v Dillí dodávky S- 400 do Indie. Nedávno zase Čína podepsala nákup ruských stíhačů Suchoj-37. Čína, Indie a Rusko mají dohromady 3 miliardy obyvatel ,tedy 40 % světové populace. Čína s Indií budou mít roku 2050 větší ekonomiky, jak USA ,USA budou až třetí. No uvidíme, jak se Amíkům proti "zbytku světa" povede. Na toho jejich "zrzavého Napoleona" bych si nevsadil ani zlámanou grešli."

https://www.novinky.cz/zahranicni/485292-rusko-doda-indii-protiraketove-systemy-s-400-za-pet-miliard.html

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.