Unipetrol dokončil odkupování České rafinérské

DomůRopaUnipetrol dokončil odkupování České rafinérské

Unipetrol je vedoucí skupinou v oblasti zpracování ropy a petrochemie v České republice a celkově je jedním z hlavních hráčů ve střední a východní Evropě. V roce 2005 se stal součástí největší rafinérské a petrochemické skupiny ve střední Evropě PKN ORLEN Group. Unipetrol měl v roce 2014 ztrátu 556 milionů korun a součástí plánu do budoucna je posílení pozice v petrochemickém a ropném průmyslu a k tomu má nynější transakce napomoci.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy v České republice. Vlastní a provozuje jediné dvě rafinérie v Čechách a to v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Rafinérie funguje jako přepracovací, tedy zákazník nakoupí ropu, ta se v rafinérie přemění na požadovaný produkt, který zákazník obdrží a posléze prodá.

Unipetrol měl v plánu se stát jediným stoprocentním vlastníkem České rafinérské již delší dobu. Nejdříve v lednu minulého roku odkoupil šestnáctiprocentní podíl společnosti Shell Overseas, a poté v létě oznámil záměr odkoupit zbylých 32,4 % akcií od Italské společnosti Eni. Proces koupě akcií zpomalilo odvolání Unie nezávislých petrolejářů, která tvrdila, že spojením vznikne dominantní hráč, který má údajně ovládnout více než 60 % trhu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale odvolání od Unie nepotvrdil a to hned dvakrát. Unipetrol zaplatil společnosti Eni za zbylých 32,4 % ve výsledku 24 milionů euro z původně zamýšlených 30 milionů euro a stal se tak stoprocentním vlastníkem.

 

Zdroj úvodního obrázku: www.mesagas.com