Unipetrol 2015: Mimořádné zisky i přes výbuch etylénky

DomůRopaUnipetrol 2015: Mimořádné zisky i přes výbuch etylénky

Rafinérská společnost Unipetrol dosáhla v roce 2015 mimořádných zisků i přes srpnový výbuch etylénové jednotky v Záluží. Čistý zisk za rok 2015 přesáhl dle tiskové zprávy 7 mld. Kč. Ještě v loňském roce byla společnost ve ztrátě 556 mil. Kč. 

Tržby společnosti přitom poklesly z 124 mld. Kč na 109 mld. Kč. Provozní zisk EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací), na který měly vliv především meziročně vyšší rafinérské i petrochemické marže a vyšší prodeje rafinérských produktů, převýšil 10,8 mld. Kč. Pouze v posledním čtvrtletí letošního roku nebylo kvůli nehodě v etylénové jednotce možné vysokých marží naplno využívat.

„Za rok 2015 společnost Unipetrol dosáhla mimořádného provozního zisku na úrovni téměř 11 miliard korun. Podařilo se nám využít příznivého makroprostředí, především velmi dobrých rafinérských i petrochemických marží, a také zvýšit prodeje rafinérských produktů po dokončení akvizice akciového podílu v České rafinérské,říká generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

Důležitým faktorem pro Unipetrol je také rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural, která činila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 2,7 dolaru za barel. Modelová marže ve stejném období byla 4,2 dolaru za barel, přičemž ve stejném období roku 2013 byla pouze 0,5 dolaru. Další makrodata jsou přístupná na stránkách Unipetrolu.

Dividenda Unipetrol za rok 2015

V poslední době se spekuluje i nad možností dividend pro akcionáře společnosti Unipetrol, kterou otevřely dobré finanční výsledky za celý rok 2015. Unipetrol je z 63 procent ve vlastnictví polské skupiny PKN Orlen.

„Ano, dividendu očekávám. Její výše je ovšem ve hvězdách, vše do puntíku je závislé na novém vedení PKN Orlen, které se ale ujme vlády v této firmě po zítřejší valné hromadě. Odhad 10-25 Kč/akcii.“
Michal Šnobr pro oEnergetice.cz

Další dobrou zprávou je návrat k vyšším rafinérským a petrochemickým maržím. „V lednu se rafinérské a petrochemické marže vrací po slabším Q4 2015 na rekordní úrovně Q2 a Q3 2015,“ dodáva Michal Šnobr.

Výrazný vliv na výsledky společnosti měl srpnový požár na etylénové jednotce v Záluží. Škody společnost vyčíslila na 597 mil. Kč, škodu dalších 44 mil. Kč eviduje společnost na zásobách.

Díky pojištění společnost očekává, že na základě pojistné smlouvy má nárok získat náklady na opravy ve výši 4,1 mld. Kč, ušlý obchodní zisk 2,4 mld. Kč a ostatní provozní náklady 156 mil. Kč.