USA uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou společnost

DomůRopaUSA uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou společnost

Prezident Trump uvalil sankce na Venezuelskou ropnou společnost PDVSA. Dále ještě zakázal americkým společnostem vyvážet do Venezuely takzvanou naphthu, směs uhlovodíků, kterou Venezuela využívá k ředění své surové ropy. Tato opatření mohou vážně ohrozit ropný sektor Venezuely. Cílem je ochromit vládu venezuelského prezidenta Madura.

Zpravodajský portál Platts informoval o uvalení sankcí. V pondělí pracovníci amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámili, že Spojené státy uvrhnou sankce vůči venezuelské ropné společnosti. Konkrétně se jedná o státnem vlastněnou společnost PDVSA zabývající se těžbou a zpracováním ropných produktů, která de facto dostala zákaz importu ropných produktů do USA. Odhadovaný dopad sankcí je zhruba 500 tisíc barelů za den (b/d), které by jinak putovaly z Venezuely do amerických rafinérií v mexickém zálivu.

Americké rafinérie bez venezuelské ropy

Dle amerického ministra financí Stevena Mnuchina bude dopad pro americké rafinérie minimální a dopad na americké občany už vůbec žádný. Dle ministra venezuelská ropa netvoří většinu amerického importu a většina rafinérií své dodávky z Venezuely ve světle možných sankcí již stejně omezila.

„Neobáváme se, že by americké rafinérie neměly dostatek dodávek ropy a neočekáváme žádné velké důsledky v krátkodobém časovém horizontu,“ sdělil ministr Mnuchin k sankcím.

Podle sankcí se peníze za import venezuelské ropy budou muset uložit na speciální blokovaný americký účet. Aktiva státní venezuelské společnosti PDVSA, mezi něž patří například několik rafinérií ve státech Lousiana, Texas a Illinois, budou sice schopna nadále fungovat, ale příjmy půjdou také na blokovaný účet.

Venezuela je po Íránu druhým členem organizace OPEC, na kterého jsou ze strany USA uvaleny sankce. Důvodem je omezení příjmů z ropy pro venezuelského prezidenta Nicolase Madura, kterého administrativa Trumpa neuznává. Dle ministra Mnuchina mají sankce zabránit zneužívání financí a přírodních zdrojů nelegitimním prezidentem Madurem a mají je uchovat pro obyvatele Venezuely a její nově demokraticky zvolenou vládu.

Naphtha bude problém

Americký prezident Trump ale nezůstal pouze u zákazu importu ropy z Venezuely. Americká vláda zadržela již několik dodávek takzvané naphthy z Ameriky do Venezuely. PDVSA používá naphthu, směs různých uhlovodíků, k upravení své těžké ropy, aby ji bylo možné přepravovat lodní dopravou.

Dle amerického odborníka je omezení dovozu naphthy pro venzuelský ropný sektor pravděpodobně mnohem větším problémem, než zákaz exportu ropy do Spojených států a mohl by vážně ohrozit celý průmysl.

Autor úvodní fotografie: Bill Colclough