Venezuela snižuje produkci ropy i přes její nedostatek na trhu

4. březen 2019, 12:22
DomůRopaVenezuela snižuje produkci ropy i přes její nedostatek na trhu

Venezuele dochází skladovací prostory pro vytěženou ropu, která podléhá sankcím, a čelí tak nízkému zájmu dovozců. Zemi nezbývá než snížit produkci.

Uvalení politických sankcí na Venezuelu se začíná rychle projevovat. Ropa, která bývala vyvážena zpravidla do USA, se nyní nachází v dočasných skladovacích prostorech a nově vytěženou ropu není kam uskladnit. Jihoamerická země tak bude muset omezit produkci a to navzdory tomu, že o těžkou ropu, která se v zemi těží, je nyní na trzích mimořádný zájem.

Tankery s ropou za více než půl miliardy dolarů nyní čekají ve venezuelských přístavech bez jasného časového harmonogramu, kdy a kam budou moci vyplout. Po uvalení sankcí ze strany USA se najde jen minimum zájemců o koupi této suroviny z Venezuely. V současné době největší ropná společnost PDVSA má zájemce pouze z Indie a Číny. Oběma těmto zemím ovšem ještě dluží ropu, kterou jim slíbila za dřívější finanční půjčky.

Zatímco Venezuela má problémy udat svoji ropu na trhu, zbytek světa hledá alternativy k těžké ropě, po tom, co došlo k omezení těžby v Kanadě a snížení těžby zemí OPEC.