Domů
Ropa
Vývoz ropy z USA dosáhl v letošním prvním pololetí rekordních hodnot
Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough

Vývoz ropy z USA dosáhl v letošním prvním pololetí rekordních hodnot

Vývoz surové ropy ze Spojených států za letošní první pololetí meziročně vzrostl o téměř polovinu na 0,9 milionů barelů denně, nejvíce ropy tradičně směřovalo do Kanady. Kromě exportu surové ropy rostl i vývoz ropných produktů.

Od zrušení zákazu exportu surové ropy z USA z konce roku 2015 roste jak celkové množství vyvážené ropy, tak i počet zemí, do kterých směřuje. Vyšší objem těžby ropy a zemního plynu si vyžádá i další investice do ropné a plynárenské infrastruktury. Trumpova administrativa si tak dala za cíl urychlení schvalovacího procesu pro výstavbu ropovodů a plynovodů.

Největším dovozcem americké ropy zůstala s více než 300 tisíci barely za den v první polovině roku Kanada, a to i navzdory meziročnímu poklesu dovozu o 63 tisíc barelů denně. Velký nárůst importu ropy z USA naopak zaznamenala Čína, která se ve stejném období stala se 186 tisíci barely denně druhým největším dovozcem.

Vývoz surové ropy a ropných produktů z USA v období 2010-2017. Zdroj: EIA

Objem ropy vyvážené z USA by měl dále stoupat a podle konzultační skupiny PIRA Energy by mohl v průběhu následujících tří let několikanásobně vzrůst na hodnoty okolo 2,25 milionu barelů denně.

Rostoucí americká těžba ropy však trápí vzhledem k výraznému poklesu jejích cen na trhu ostatní světové těžaře. OPEC si je konkurence ze strany břidličné ropy dobře vědom a ve snaze o udržení svých pozic nyní mění svou rétoriku a ve snaze o narovnání tržního prostředí se obrací s prosbou o pomoc na těžaře, proti kterým původně bojoval.

USA postupně pronikají na nové trhy

Kromě vývozu surové ropy rostl i export ropných produktů, zejména ropných destilátů a propanu. Vývoz destilátů v první polovině letošního roku byl meziročně o 14 % vyšší. Nejvíce rostl export do států Jižní a Střední Ameriky, jejichž podíl na vývozu se mírně zvýšil na 56 %, naopak podíl exportu do západní Evropy klesl na 19 %. Hlavní destinací pro americké ropné destiláty zůstalo Mexiku se 17 % celkového vývozu (223 tisíc barelů za den), dále následovaly Brazílie a Nizozemsko.

Vývoz propanu z USA letos dosáhl v prvních 6 měsících rekordní výše 913 tisíc barelů za den, což představuje více než 15% nárůst vůči první polovině roku 2016. Přibližně tři čtvrtiny z růst poptávky pochází z vývozu na asijské trhy, které nyní tvoří největší trh pro americký propan.

Navzdory silné domácí poptávce po pohonných hmotách dosáhl v první polovině letošní roku rekordní úrovně i vývoz benzinu, který v průměru činil 756 tisíc barelů denně. K rekordně vysokému vývozu přispěla zejména vysoká výroba v amerických rafinériích.

Americký export benzinu v období 2010-2017. Zdroj: EIA

Nejvíce amerického benzinu, více než polovina celkového exportu, směřovalo v prvním pololetí do Mexika. K nárůstu dovozu benzinu ze Spojených států pomohly i nedávné tržní reformy v Mexiku, které umožňují dovážet ropné produkty i jiným subjektům než státní společnosti Pemex. Přestože Mexiko těží velký objem ropy, tamní rafinérská výroba ropných produktů, jako je benzin, od roku 2015 klesá.

Úvodní fotografie: Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.