Vývoz ropy z USA dosáhl v letošním prvním pololetí rekordních hodnot
Vývoz surové ropy ze Spojených států za letošní první pololetí meziročně vzrostl o téměř polovinu na 0,9 milionů barelů denně, nejvíce ropy tradičně směřovalo do Kanady. Kromě exportu surové ropy rostl i vývoz ropných produktů.
Od zrušení zákazu exportu surové ropy z USA z konce roku 2015 roste jak celkové množství vyvážené ropy, tak i počet zemí, do kterých směřuje. Vyšší objem těžby ropy a zemního plynu si vyžádá i další investice do ropné a plynárenské infrastruktury. Trumpova administrativa si tak dala za cíl urychlení schvalovacího procesu pro výstavbu ropovodů a plynovodů.
Největším dovozcem americké ropy zůstala s více než 300 tisíci barely za den v první polovině roku Kanada, a to i navzdory meziročnímu poklesu dovozu o 63 tisíc barelů denně. Velký nárůst importu ropy z USA naopak zaznamenala Čína, která se ve stejném období stala se 186 tisíci barely denně druhým největším dovozcem.
Objem ropy vyvážené z USA by měl dále stoupat a podle konzultační skupiny PIRA Energy by mohl v průběhu následujících tří let několikanásobně vzrůst na hodnoty okolo 2,25 milionu barelů denně.
Rostoucí americká těžba ropy však trápí vzhledem k výraznému poklesu jejích cen na trhu ostatní světové těžaře. OPEC si je konkurence ze strany břidličné ropy dobře vědom a ve snaze o udržení svých pozic nyní mění svou rétoriku a ve snaze o narovnání tržního prostředí se obrací s prosbou o pomoc na těžaře, proti kterým původně bojoval.
USA postupně pronikají na nové trhy
Kromě vývozu surové ropy rostl i export ropných produktů, zejména ropných destilátů a propanu. Vývoz destilátů v první polovině letošního roku byl meziročně o 14 % vyšší. Nejvíce rostl export do států Jižní a Střední Ameriky, jejichž podíl na vývozu se mírně zvýšil na 56 %, naopak podíl exportu do západní Evropy klesl na 19 %. Hlavní destinací pro americké ropné destiláty zůstalo Mexiku se 17 % celkového vývozu (223 tisíc barelů za den), dále následovaly Brazílie a Nizozemsko.
Vývoz propanu z USA letos dosáhl v prvních 6 měsících rekordní výše 913 tisíc barelů za den, což představuje více než 15% nárůst vůči první polovině roku 2016. Přibližně tři čtvrtiny z růst poptávky pochází z vývozu na asijské trhy, které nyní tvoří největší trh pro americký propan.
Navzdory silné domácí poptávce po pohonných hmotách dosáhl v první polovině letošní roku rekordní úrovně i vývoz benzinu, který v průměru činil 756 tisíc barelů denně. K rekordně vysokému vývozu přispěla zejména vysoká výroba v amerických rafinériích.
Nejvíce amerického benzinu, více než polovina celkového exportu, směřovalo v prvním pololetí do Mexika. K nárůstu dovozu benzinu ze Spojených států pomohly i nedávné tržní reformy v Mexiku, které umožňují dovážet ropné produkty i jiným subjektům než státní společnosti Pemex. Přestože Mexiko těží velký objem ropy, tamní rafinérská výroba ropných produktů, jako je benzin, od roku 2015 klesá.
Úvodní fotografie: Ropná plošina v Mexickém zálivu. Autor: Bill Colclough
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se