Domů
Ropa
Zásoby ropy v USA se v červnu vyšplhaly na historicky nejvyšší úroveň
Zásobníky pro skladování ropy. Autor: Eric Jones

Zásoby ropy v USA se v červnu vyšplhaly na historicky nejvyšší úroveň

Po dlouhých letech stabilního růstu zažila globální poptávka po ropě v letošním roce šok, kdy se s ohledem na přísná opatření přijatá ve snaze zamezit šíření koronaviru propadla skokově o několik desítek procent. Není tak žádným překvapením, že zásoby vytěžené ropy začaly v mnoha zemích prudce soupat, přičemž ve Spojených státech dosáhly v průběhu června historicky nejvyšší úrovně.

Pandemie onemocnění COVID-19 měla a stále má dopad na řadu průmyslových odvětví, kdy výjimkou není ani energetika. Přísná opatření zavedená mnohými zeměmi pro omezení šíření koronaviru vedla k poklesu poptávky po energetických komoditách v čele s ropou. V řadě zemí následně začaly rychle stoupat zásoby vytěžené ropy, pro kterou nebyl odbyt. V případě Spojených států se tak komerční zásoby ropy v polovině minulého měsíce vyšplhaly na vůbec nejvyšší hodnoty v historii.

Týdenní vývoj komerčních zásob ropy v USA od roku 1990. Zdroj: EIA

Komerční zásoby ropy, které nezahrnují federální strategické rezervy, se podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vyšplhaly k 19. červnu na 541 milionů barelů, což je o 5 milionů barelů více než předchozí rekord z března 2017.

Celkové komerční zásoby ropy zahrnují jak ropu uskladněnou v rafineriích a zásobnících, tak i část objemu ropy v ropovodech, stejně jako ropu převáženou lodní či železniční dopravou.

Týdenní vývoj komerčních zásob ropy v jednotlivých regionech USA v první polovině roku 2020. Zdroj: EIA

Při odhadování zaplněnosti skladovacích kapacity je nutné objem aktuálně přepravované ropy odečíst, aby hodnota odpovídala reálnému stavu. K 19. červnu tak byly podle dat EIA komerční skladovací kapacity zaplněny ze 62 %. Většina skladovací kapacity a současně i zásob ropy se v USA nachází v oblasti Mexického zálivu, který je rovněž klíčovým regionem pro zpracování a export ropy z USA.

Týdenní vývoj čistých zásob ropy a skladovací kapacity v jednotlivých regionech USA v první polovině roku 2020. Zdroj: EIA

Dalším důležitým místem v oblasti skladování ropy je Cushing ve státě Oklahoma, který je rovněž místem fyzického dodání ropy pro americký cenový benchmark West Texas Intermediate (WTI). Vysoká hladina zaplnění, která se k 1. květnu pohybovala na 83 %, byla jedním z hlavních důvodů, proč cena americké ropy zamířila ke konci dubna do záporných hodnot.

Autor úvodní fotografie: Eric Jones

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.