Domů
Ropa
Zástupci Iránu a Ekvádoru jednali na téma posílení cen ropy

Zástupci Iránu a Ekvádoru jednali na téma posílení cen ropy

Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Javad Zarif a prezident Ekvádoru Rafael Correa na středeční schůzce projednávali možné kroky, které by země mohly podniknout k oživení nízkých cen ropy. Ceny ropy v průběhu posledních dvou let poklesly na méně než polovinu, což je velká rána pro ekonomiku mnoha velkých producentů.

Podobných jednání na téma zabránění dalšímu propadu cen ropy proběhlo v posledních měsících již více, žádné výrazné výsledky ani dohody zatím nicméně nepřinesly.

Příkladem může být jednání z letošního dubna v katarském hlavním městě Dauhá, na kterém se sešlo celkem 18 států, mezi kterými byli členové kartelu OPEC, Rusko a další přední těžaři ropy. Ačkoliv jednání zpočátku dávala naději, že dohody bude dosaženo, veškeré snahy smetla že spolu tvrdá opozice ze strany Saúdské Arábie.

Další naděje by mohlo přinést vyjednávání mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Saúdská Arábie je klíčovým členem kartelu a největším světovým vývozcem ropy. Rusko, které je největším světovým producentem ropy, je možným dohodám otevřené a podle tamního ministra energetiky Alexandra Novaka jsou zástupci země odhodláni pokračovat v dialogu pro dosažení tržní stability.

Pozitivní postoj Iránu přináší nové naděje

Irán zvyšuje svou produkci ropy již od zdvižení sankcí z ledna letošního roku, přičemž ještě donedávna země odmítala jakékoliv snahy ostatních producentů o dosažení dohody, která by trh mohla stabilizovat. Podle zdrojů agentury Reuters však Irán vysílá pozitivní signály, což by v konečném důsledku mohlo přinést zmrazení množství těžené ropy.

Ekvádor, jakožto nejmenší zástupce producentů ropy v rámci kartelu OPEC, podporuje snahy svých spojenců v čele s Venezuelou o navýšení cen černého zlata. Venezuela se opakovaně pokouší o dosažení dohod o omezení produkce ropy již od poklesu z poloviny roku 2014, avšak zatím bezúspěšně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.