Domů
Ropa
Zisk ropné firmy Shell díky růstu těžby stoupl o 18 procent
Shell logo. Zdroj: Flickr @ Shell

Zisk ropné firmy Shell díky růstu těžby stoupl o 18 procent

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk o 18 procent na 2,79 miliardy USD (68,6 miliardy Kč). K růstu přispěla vyšší těžba po akvizici firmy BG Group, která vykompenzovala pokles cen ropy, uvádí se v dnešním prohlášení.

Zisk nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zisk jen 1,71 miliardy USD. Těžba ropy a plynu se zvýšila o 25 procent na 3,5 milionu barelů denně.

Shell v únoru dokončila převzetí BG, díky kterému se stala největším světovým producentem zkapalněného zemního plynu. Firma však kvůli převzetí musela rovněž zvýšit dluh a omezit své výdaje.

Zisk plynárenské divize ve čtvrtletí činil 931 milionů USD a byl o něco vyšší než loni. Zisk divize těžby zůstal na zhruba stejné úrovni. Zisk divize rafinace a prodeje se snížil na 2,01 miliardy USD z loňských 2,6 miliardy USD.

Ilustrační foto

Generální ředitel Ben van Beurden uvedl, že nízké ceny ropy nadále ohrožují podnikání firmy a výhled zůstává nejistý. Průměrná cena ropy Brent ve třetím čtvrtletí činila 46 dolarů za barel, v září 2014 přitom dosahovala více než 100 dolarů za barel.

Firma dnes uvedla, že kapitálové výdaje v příštím roce se budou pohybovat kolem 25 miliardy USD, tedy na dolním konci jejího původního rozpětí. V letošním roce mají činit 29 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.

Štítky:ropaShell
Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.