Domů
Elektrárny ve světě
Americká jaderná elektrárna Indian Point ukončila svůj provoz rekordem
Zdroj: Entergy

Americká jaderná elektrárna Indian Point ukončila svůj provoz rekordem

Poslední blok jaderné elektrárny Indian Point v USA, ve státě New York, po 45 letech ukončil svůj provoz. Blok typu PWR před finálním odstavením vyráběl elektřinu v nepřetržitém provozu již více jak dva roky. Zaznamenal tak ještě poslední rekord v provozu bez odstávky u tohoto typu reaktoru.

Provozovatel třetího bloku americké jaderné elektrárny Indian Point, společnost Entergy, ke 30. dubnu ukončila výrobu elektřiny v lokalitě. První blok elektrárny Indian Point (275 MW) byl spuštěn před téměř 60 lety a byl v provozu do spuštění druhého bloku (1031 MW) v roce 1974.

Třetí blok s instalovaným výkonem 1051 MW pak byl spuštěn v roce 1976. Odstavení bloků jaderné elektrárny Indian Point bylo oznámeno v roce 2017, přičemž druhý blok byl odstaven již loni v dubnu.

"Trvalým odkazem elektrárny Indian Point budou tisíce mužů a žen, kteří provozovali závod spolehlivě a bezpečně a současně pomáhali napájet město New York a Hudson Valley téměř 60 let. Jsme vděční těm, kteří v elektrárně pracují nyní, jakož i jejich předchůdcům,“ uvedl Chris Bakken, Chief Nuclear Officer společnosti Entergy.

Entergy nyní plánuje předat místo k finálnímu vyřazení z provozu společnosti Holtec. Do poloviny třicátých let by pak místo mělo být připraveno na případné opětovné využití.

Rekordní nepřetržitý provoz

Třetí blok Indian Point před svým odstavením překonal rekord v nepřetržitém provozu tohoto typu reaktoru na 751 dní od poslední odstávky na výměnu paliva v dubnu 2019. Předchozí rekord 739 dní nepřetržitého provozu stanovila v roce 2006 elektrárna Exelon LaSalle 1.

Současný světový rekord nepřetržitého provozu v jaderném reaktoru jakéhokoli typu je 1106 po sobě jdoucích dní  a drží ho kanadský blok Darlington 1 typu Candu, jehož palivo lze doplňovat bez nutnosti odstavení.

Komentáře

(13)

Karásek

4. květen 2021, 11:09

Poplačme si, uřeme slzy a orientujme se na ty zdroje které mají budoucnost. To jsou OZE a ne jaderná energetika.

Martin

4. květen 2021, 14:18

Dal by som vám tu možnosť energeticky menežovať nejaký región iba s OZE a sieť by do týždňa skolabovala. OZE sú nestabilné a nedokážu stabilizovať sieť ani výkon. Fanatici ako aj vy si to nedokážu priznať ale budúcnosť je jedine JE + OZE a akumulácia.

Jan Veselý

4. květen 2021, 11:16

Stejně by mě zajímalo, kterého "ynteligenta" napadlo tu elektrárnu postavit na Hudsonu. Kdyby tam něco prdlo, stěhuje se New York. A jak je možné, že to prošlo?

Nu, což, ten problém už patří minulosti.

Carlos

4. květen 2021, 11:40

Asi nějakého jaderného optimistu v době kdy to bylo übercool ohřívat vodu rozpadem kovu.

jen si tak říkám... kdyby se to stalo, nedej bože, přidala by se k Hudsonským šífům další sloka?

fghfdgh

4. květen 2021, 11:43

Černobyl je na Pripjati/Dněpru, stěhoval se Kyjev?

Carlos

4. květen 2021, 11:54

Vy jste neslyšel o tom že měli nachystané vlaky kdyby se to ještě více podělalo a evakuace Kyjeva hrozila? Navíc Černobyl nestojí přímo na břehu řeky.

Atom

4. květen 2021, 13:12

Ne to jsem neslyšel.

Carlos

4. květen 2021, 16:08

Zkusím to dohledat v psané podobě, pamatuji si to z jednoho televizního dokumentu. Nicméně z Kijeva odvezli minimálně 100k dětí po havárii na nějakou dobu.

chicagotribune. com/news/ct-xpm-1986-05-25-8602070443-story. html

Navíc se u té havárie dělalo všechno proto aby se voda z elektrárny nedostala ven protože by právě kontaminovala Pripjať a Dněpr.

Atom

4. květen 2021, 13:12

Jako, že by přišla tsunami?

Milan Vaněček

4. květen 2021, 17:07

Pane Veselý, proto také tu elektrárnu (třetí jaderný blok) odstavili po 45 letech provozu.

I když byla opravdu velmi kvalitní, s mnohem vyšším koeficientem využití než ruské JE, tak ji neprodlužují,

ano, kvůli obavám o New York.

Takže v oblastech s vysokým rizikem a hustým osídlením (to je například celá západní Evropa) je "nejlépe" staré JE odstavit a neprodlužovat jejich životnost

ANI NA JEJICH MÍSTĚ NESTAVĚT NOVÉ jaderné elektrány.

To je realita (USA a drtivé většiny EU).

Matěj

4. květen 2021, 15:02

Vybavuju si iniciativu Save Indian Point, sepisovala se petice za prodlouzeni provozu. Tato elektrarna dodavala temer 60 let 80% elektriny pro New York, bezemisne, bez problemu. Bude to nahrazeno plynem. Tak snad maji vsichni radost.

https://youtu.be/SEQbbtbxxmM

https://www.ans.org/news/article-120/lastminute-effort-to-save-indian-point/

energetik II

5. květen 2021, 07:56

USA si tak připsaly další :"Mínus 1.051 MW" - ve svém celkovém výkonu jádra od 30.dubna. Přesto nám tu chce Westinghouse postavit Dukovany- 5. Mám nepříjemný pocit, že je tu "asi něco špatně". Oni dnes nahrazují své atomky plynem, nám postaví atom.

Milan Vaněček

5. květen 2021, 08:52

Ano, Američané nahrazují své JE pomocí OZE plus plyn, i když jich postavili mnohem více a kvalitnějších (ale i dražších) než Rusové, a to i s vyšším koeficientem využití.

Pokrok v energetice nezastavíš.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.