Domů
Rychlé zprávy
Americké varné reaktory budou testovat francouzské odolné palivo
Pokročilé jaderné palivo Framatome ATF. Zdroj: Framatome
Zdroj: Framatome

Americké varné reaktory budou testovat francouzské odolné palivo

Pokročilá jaderná paliva nabízejí podstatné zvýšení odolnosti vůči vysokoteplotní oxidaci. Vývoji těchto paliv se věnuje také společnost Framatome, která nyní zapojí americké varné reaktory do testování svého ATF paliva.

Paliva odolná proti nehodám (ATF), označovaná také jako pokročilá jaderná paliva, vznikla v reakci na nehodu jaderné elektrárny Fukušima. Jejich vývoji se věnují zejména společnosti Westinghouse, Framatome, China General Nuclear, Global Nuclear Fuel a  Rosatom. Některé společnosti modifikují matrici paliva, do které přidávají příměs kovu (nejčastěji chromu). Jiné koncepty modifikují materiály pokrytí paliva.

Společnost Framatome zajistí testování pokročilého odolného paliva ATF v jaderné elektrárně Monticello. Technologie paliva PROtect a ATRIUM 11 budou v tomto roce zavezeny do jaderné elektrárny, umístěné v Minnesotě. Zakázka byla podepsána mezi společnostmi Xcel Energy a Framatome a dodávka zahrne první sadu prototypových odolných paliv pro varné reaktory.

Odolné palivo PROtect disponuje zvýšenou odolností vůči nehodám spojených se ztrátou schopnosti chladit aktivní zónu díky snížené míře oxidace způsobené vysokoteplotní parou. Palivová technologie také nabízí lepší výkonnost během normálního provozu, což provozovatelům umožní zvýšit flexibilitu a účinnost zařízení.

Americké ministerstvo energetiky od roku 2012 podporuje vývoj konceptů paliva ATF, mezi které patří také pokročilé ATF palivo společnosti Framatome.

Palivo PROtect bude zavezeno do jaderného reaktoru během odstávky spojené s výměnou paliva v tomto roce. Další dodávky pokročilého jaderného paliva ATRIUM 11 pro varné reaktory jsou naplánovány na jaro 2023.

Palivo ATRIUM 11 nabídne vyšší výkonovou flexibilitu elektráren

Palivový soubor ATRIUM 11 se skládá z 11×11 palivových proutků s palivem obsahující palivové pelety s oxidem uraničitým a příměsí chromu. Pokročilá ATF paliva budou umožňovat provozovatelům elektrárny vyšší flexibilitu v reakcích na fluktuace napětí a frekvence v elektrické rozvodné síti.

To umožní měnit provoz a výkon jaderných elektráren podle potřeby vzhledem k dodávkám elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zvýšení flexibility pomůže zvýšit i účinnost elektrárny, a snížit tak náklady zákazníků na elektrickou energii.

První testovací palivové soubory ATRIUM 11 byly zavezeny do jaderných elektráren v Evropě v roce 2012, zatímco ve Spojených státech až v roce 2015. Některé palivové soubory byly již zkontrolovány během překládek paliva v letech 2018 a 2020 v Evropě, respektive ve Spojených státech.

Jaderná elektrárna Monticello disponuje jedním výrobním blokem varného jaderného reaktoru s výkonem 650 MW elektrických. Výstavba bloku začala v roce 1967 a do komerčního provozu blok přešel již v roce 1971. Jedná se o již osmou americkou elektrárnu, která přechází na palivo ATRIUM 11.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Omega
29. březen 2021, 12:19

Takže místo, aby se k OZE postavila akumulace, případně výroba vodíku, aby se ta energie smysluplně využila, tak budeme nesmysluplně omezovat výrobu v JE.

Předem upozorňuji, že pro JE je jedno, jestli reaktor jede na 10% nebo na 100%, spotřeba paliva je stejná. Tudíž provozovat ho na 10% = zbytečnou ztrátu paliva.

Vinkler
29. březen 2021, 12:53

Z hlediska paliva je to úplně jedno. Účinnost je stejně 00nic. Ale pokud nevyrábíte, potřebujete jiný způsob plateb než za výrobu EE. Na odpisy a splátky.

Miloslav Černý
30. březen 2021, 19:48

Toto tvrzení ale moc pozitiva pro VJE nepřináší, spíš naopak. V případě OZ bude mít zcela jistě odběr přednost. Takže ta efektivita JE s rostoucím růstem OZ bude klesat. Tím se VJE odpískají sami a za státní peníze se bude platit likvidace pro jejich nevyužití. Tomu žádný dostatečně soudný občan Česka nemůže fandit.

Ivan Novák
29. březen 2021, 13:02

Přesněji řečeno, palivové náklady mají na celkových nákladech vždy malý podíl. Proto se někdy při krátkodobém odpojení elektrického generátoru vyplatí nechat běžet reaktor na (sníženém) výkonu a přepouštět páru do kondenzátoru, než reakci úplně vypnout a pak absolvovat najížděcí ciráty. U běžných palivových článků taky časté cyklování výkonu může zvýšit pravděpodobnost roztěsnění povlakové trubičky. A někdy vyjde ekonomicky výhodné vyvézt na konci kampaně, při pravidelné výměně paliva, z reaktoru i článek, který má do bezpečnostního limitu vyhoření daleko, ale pro další celou kampaň by už nebyl přínosný. Atd. Ale jinak platí, že jedním rozštěpením atomu uranu se na teplo přemění vždycky víceméně stejná energie, ať je počet těch štěpení v daný moment vysoký nebo nízký.

Pavel
30. březen 2021, 14:28

Pane Omega,

vysvětlíte mi prosím, jaktože je spotřeba paliva stejná, jestliže pracuje blok s jaderným reaktorem na 10% nebo na 100%?

Děkuji

Zbyněk Poisl
29. březen 2021, 13:12

V tom je právě zakopaný pes a hrozba drahé energie z JE. Pokud bude JE vyrábět a prodávat elektřinu po celou dobu svojí životnosti, těžko bude ztrátová. Pokud se ale bude JE odstavovat kvůli nadvýrobě a povinnému výkupu z OZE, bude elektřina z jádra určitě drahá! I přesto za ni budeme rádi, protože bez jádra nám reálně hrozí, že zimní měsíce budeme trávit ve tmě a v mrazu!

Jiří
29. březen 2021, 17:55

Žádná hrozba drahé elektřiny tu kvůli JE rozhodně nebude. Jeden blok JE vyrobí méně než 15 % spotřebované elektřiny. Za elektřinu platíme všichni méně než 2 Kč/kWh vč. daní, zbytek ve vyúčtování jsou ostatní poplatky (distribuce, příkon, podpora OZE apod.). Např. já platím celkem 4,5 Kč/kWh. Pokud mi z té části za elektřinu 15 % zdraží na dvojnásobek (ať už extrémně předraženou dostavbou Dukovan či čímkoli jiným), zvedne se mi celková platba o 30 hal. na 4,8 Kč/kWh. I kdyby se všechna elektřina v ČR zdražila na dvojnásobek, tak bych platil 6,5 Kč/kWh, což rozhodně není žádná tragédie, zvlášť pokud by to bylo jen v zimních měsících.

Miloslav Černý
29. březen 2021, 18:17

Takže nyní je zde předložen jasný důvod, že nám je dostavba JEDU o ničem. Za 20 let bude situace úplně o něčem jiném. Slunce a vítr bude mít přednost výkupu.

Antonín Mikeš
30. březen 2021, 00:00

OZE mají přednost už dnes.

Které slunce a který vítr?

Tedy který dodavatel OZE bude mít přednost, až instalovaný výkon OZE překoná spotřebu EE?

JE (tedy každý stabilní zdroj) snadno porazí OZE cenou, kdyby OZE neměli přednostní přístup na trhu by se vůbec neprosadili, ostatní zdroje by je s mírnou ztrátou vytlačili v době přebytku od OZE a tu ztrátu si sanovali v době nedostatku od OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se