Domů
Rychlé zprávy
Bělorusko se připojilo k zemím s výrobou elektrické energie z jádra
JE Ostrovets; Zdroj: Beales

Bělorusko se připojilo k zemím s výrobou elektrické energie z jádra

První blok první běloruské jaderné elektrárny Ostrovets byl 3. listopadu v 12:03 přifázován k běloruské elektrické síti a dodal do ní první vyrobenou elektřinu. Oznámil to dodavatel elektrárny, ruská státní společnost Rosatom. K přifázování bloku došlo jen několik dnů po oficiálním obdržení povolení ke spuštění.

„Dodání první kilowatthodiny elektrické energie do energetické sítě je milníkem, který značí začátek jaderného věku pro Běloruskou republiku. Tento milník byl umožněn dlouhodobou a efektivní prací velkého týmu běloruských a ruských expertů. Bezpochyby je před námi stále hodně práce, než bude reaktor moci začít s komerčním provozem. Už nyní ale máme důvod oslavovat úspěch běloruské jaderné elektrárny, která je první elektrárnou generace III+ postavenou s využitím ruských technologií mimo Rusko.“ – Alexey Likhachev, Generální ředitel Rosatomu

Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets se po dokončení má skládat ze dvou tlakovodních reaktorů VVER 1200, značených také jako AES-2006. Instalovaný výkon každého bloku činí 1 194 MWe. Kompletním dodavatelem pro hlavní součásti jaderného ostrova běloruské elektrárny je Rosatom. Dodavatelem palivových souborů je ruský TVEL. Ačkoli se jedná už o pátý spuštěný reaktor tohoto typu, prvenství si může nárokovat jako první blok postavený mimo Ruskou federaci. V této kategorii ale Ostrovets nebude dlouho sám, ve výstavbě se momentálně nachází dva bloky v Bangladéši, příští rok má začít výstavba v Číně. Zájem o tento reaktor mají také v Egyptě, Maďarsku, Turecku a Finsku.

Provozované reaktory VVER 1200 se nacházejí ve dvou elektrárnách – Leningradská II a Novovoroněžská II. Výstavba prvního bloku trvala přibližně 9 let, druhý a třetí byl dokončen po 10 letech výstavy. Čtvrtý spuštěný reaktor by měl do komerčního provozu vstoupit začátkem roku 2021 a jeho výstavba by tak trvala 11 let.

Výstavba JE Ostrovets započala v roce 2013 a pokud vstoupí do komerčního provozu v prvním kvartále 2021, bude její doba výstavba nejkratší ze všech zatím realizovaných. První palivové soubory byly do reaktoru zavezeny 7. srpna. Práce na druhém bloku JE Ostrovets začaly v dubnu 2014.

Cesta k první běloruské jaderné elektrárně ale trvala monohem déle. Plánů na výstavbu jaderné elektrárny bylo v minulosti v Bělorusku několik. Ke zrodu elektrárny nakonec pravděpodobně velmi pomohl energetický spor mezi Ruskem a Běloruskem z roku 2007, po kterém prezident Lukašenko prohlásil že jaderná elektrárna je nutnou pro zajištění energetické bezpečnosti země.

VVER 1200 – budoucnost ruského jaderného průmyslu

Ve srovnání s předchozí generací VVER 1000 nabízí VVER 1200 řadu výhod, které jej činí mnohem bezpečnějším a zlepšují jeho provozní parametry. Reaktor je chráněn dvěma kontejnmenty, a jeho pasivní bezpečnostní systémy jsou provozuschopné i případě úplné ztráty napájení a pro vykonání všech bezpečnostních funkcí nepotřebují ani aktivní systémy a ani přímý zásah obsluhy.

Například Pasivní systém odvodu tepla (PHRS) zajišťuje dlouhodobý odvod tepla z aktivní zóny reaktoru při absenci všech zdrojů napájení, a v případě jeho potřeby se aktivuje bez vnějšího zásahu a pracuje pouze pod vlivem přírodních faktorů. Projektovaná životnost reaktoru činí 60 let, za předpokladu splnění bezpečnostních požadavků je ale možné jí o 20 či více let prodloužit.

Zdroj úvodního obrázku: BelAES

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
pr
11. listopad 2020, 10:16

Tak jim to do 24 hodin od spuštění vzalo čoud. Doufejme, že to je jen elektrotechnický smrad.

PetrV
8. listopad 2020, 10:35

A Litva neodebírá ee z BL nýbrž z Ruska. Podobně jako Rakušani neodebírali ee v čech, ale z Německa. Už jim ale nikdo neřekl, že němci dováželi ee z čech.

Kocourkov všude...

Emil
8. listopad 2020, 12:16

V Turecku je zájem o tento reaktor dokonce tak velký, že už se tam dva staví a připravuje staveniště pro další dva :-)

Jaroslav Studnička
8. listopad 2020, 12:49

Mico se může těšit na další práci.

PetrV
8. listopad 2020, 14:42

Jen turci smetli oponentní posudek ze stolu:

1. Nestabilní podloží- vápencová brekcie, mikrozlomy v místě. Při naklonění je reaktor nefunkční

2. Geologický východoanatolský zlom běží okolo Kypru, který je 80 km daleko. Při tsunami může být problém, viz výbuch Santorini.

3. Neviděl jsem projekt VVN vedení.

4. Voda mořská, tj odsolování, žádná přečerpávací elektrárna.

5. Jinak reaktor super, ale do stabilních geologických poměrů.

petr
8. listopad 2020, 19:40

Je velice smutné, že celý západní demokratický svět totálně zaostal ve vývoji jaderné energetiky. Je dvakrát smutné, že právě "Putimovské" Rusko je dnes asi na špici těchto technologií a to stejně tak i v kosmických technologiích a zbraních. Jinde jsou však 100 let za opicemi...

To že jsme se rozhodli pro montování čínských šuntů v podobě FTVE je tragédie EU, naši vnuci nám to jednou omlátí o hlavu...

Snad někdo v budoucnu dostane rozum... tedy je to jen přání...

pr
9. listopad 2020, 07:17

smutné je to pro toho, který nepostřehl, že vlak ujel, případně postřehl ale nechápe proč. Neandrtálci taky vymřeli protože..... A je jedno proč, prostě je nahradil druh který v konkurenčním boji čehokoli byl úspěšnější. Místo lkaní je zapotřebí uvažovat co dál, ne jak se vrátit zpátky.

energetik II
9. listopad 2020, 09:48

Ano, nepočítámeli-li východní Evropu /Bulharsko, Rumunsko, Polsko, ČR, /, tak západní modely reaktorů AP-1000 a EPR-1750 se nikdo a nikde nechystá stavět, snad s výjimkou Británie, která možná ??? v budoucnu bude stavět ještě 2 x EPR-1750. Nevím, jak "životaschopný" může být třeba US model AP-1000 , když v USA se právě dokončují první a zároveň i poslední 2 kusy a žádný jiný stát světa nemá na tento model podepsanou smlouvu. A od podpisu smlouvy je to min. 10 let k dokončení. To například čínský 1 GW Huaolog One se nyní staví v počtu 9 kusů , stavba desátého začne brzy a na 5 dalších jsou už podepsané smlouvy. 15 kusů, to už je skoro "pásová výroba".

PetrV
10. listopad 2020, 06:03

Energetiku II mám dotaz z jiného soudku:

Víme, že tělesa Sluneční soustavy jsou směrována do směru hypotetické planety nine. Ví se, že tam jsou cca 4 tělesa a malá. Takže utáhnout velké planety a Slunce je problém.

Oběžná rychlost sluneční soustavy kolem středu Mléčné dráhy je přibližně 220 km/s čili 0,073 procenta rychlosti světla.

Zapojuje se do té gravitace hypotetické planety nine vliv teorie relativity? Tj. při velkých rychlostech dochází k drobné dilataci času?

Gravitace je jen důsledek obtékání tělesa v časoprostoru.

Díky, jestli budeš vědět odpověď PetrV

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se