Británii hrozí nedostatek pracovní síly pro vybudování nové generace jaderných elektráren

DomůRychlé zprávyBritánii hrozí nedostatek pracovní síly pro vybudování nové generace jaderných elektráren

Británie nebude mít dostatek kvalifikovaných pracovníků pro vybudování nové generace jaderných elektráren, pokud bude nadále přítomna nejistota visící nad britskou energetickou politikou. Tvrdí to vedoucí pracovníci působící v odvětví.

Pro dokončení jaderné elektrárny Hinkley Point C v Somersetu a několika dalších plánovaných jaderných elektráren budou v průběhu příštích dvou desetiletí zapotřebí desítky tisíc inženýrů a stavebníků. Další tisíce jsou zapotřebí k vyřazení stávajících jaderných reaktorů z provozu.

Ze současně provozovaných 15 reaktorů ve Spojeném království dosáhne 14 konce svého provozního života do roku 2030. Poslední postavený reaktor, Sizewell B, který začal vyrábět elektřinu v roce 1995, by měl být odstaven v roce 2055. To ovšem za předpokladu, že dojde k předpokládanému prodloužení životnosti o 20 let.

„Je to 20 let, co jsme postavili jadernou elektrárnu. Tito lidé tu  nesedí a nečekají, že začnou znovu. Právě jsme začali s výstavbou Hinkley C a lidské zdroje na tomto projektu jsou nedostatkovým zbožím,“ uvedl Alistair Smith, ředitel pro vývoj v oblasti jaderné energie ve společnosti Costain.

Na projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C je momentálně zaměstnáno kolem 1 800 lidí. V březnu začaly práce na prvních trvalých betonových konstrukcích. Očekává se, že v průběhu příštího desetiletí projekt vytvoří asi 25 000 pracovních míst.

Výstavba Hinkley Point C Zdroj:edfenergy.com

Projekt Hinkley Point C čelil několikaletým odkladům předtím, než v září 2016 byla jeho výstavba schválena. Další dva hlavní jaderné projekty Wylfa v Anglesey a Moorside v Cumbrii jsou prozatím opředeny pochybnostmi o tom, jak budou financovány.

„Je pro mě těžké přesvědčit mého ředitele, že bychom měli vyškolit pracovníky, aby byli připraveni na začátek příštího roku, protože jsem mu to říkal již minulý rok a rok předtím. Máme zkušenosti s Hinkley, kde jsme v roce 2012 začali školit pracovníky, aby na konci školení neměli co dělat,“ řekl Smith na nedávné průmyslové konferenci.

Pokud bude vše pokračovat podle plánu, počet pracovníků potřebných v jaderném odvětví Spojeného království vzroste podle poslední výroční zprávy Strategické skupiny pro jadernou odbornost, která zahrnuje zástupce vlády, regulačních orgánů, průmyslu a odborů, z téměř 88 000 v tomto roce na něco málo přes 100 000 v roce 2021.

Nedostatek kvalifikované pracovní síly se zhoršuje stárnutím stávajících jaderných pracovníků. Mnoho technických specialistů se připojilo k odvětví během posledního významného období růstu v 80. letech. Očekává se, že v celém jaderném odvětví Spojeného království bude každoročně do roku 2021 vytvořeno průměrně 6 830 pracovních míst na plný úvazek a pětina z nich bude nahrazovat osoby opouštějící odvětví.