Domů
Ropa
Ceny ropy se stále drží na čtyřletých maximech

Ceny ropy se stále drží na čtyřletých maximech

Ropa
Bez komentáře
4. říjen 2018, 18:37
ČTK

Cena ropy dnes na světových trzích mírně klesá, drží se ale těsně pod svým čtyřletým maximem. Podporuje ji blížící se výpadek dodávek z Íránu, ale proti tomuto trendu jde naděje na rychlé zvýšení ropné produkce v Rusku a Saúdské Arábii.

Krátce po 17:00 SELČ odepisovala severomořská ropa Brent 0,59 procenta na 85,78 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala ve stejnou dobu pokles o 0,97 procenta a její cena se pohybovala kolem 75,67 USD za barel.

Agentura Reuters ve středu informovala o zářijové dohodě Ruska a Saúdské Arábie na zvýšení těžby ropy. Ostatní producenty a Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) o ní obě země informovaly až zpětně.

Růst cen ropy ruku v ruce se zpevňováním dolaru začíná doléhat na rozvíjející se ekonomiky. Indický ministr dopravy si postěžoval dvěma místním televizním stanicím, že Indie čelí hospodářské krizi, protože dováží velké množství ropy a doplácí na oslabování rupie vůči americkému dolaru.

Indie patří spolu s Čínou k největším odběratelům íránské ropy. Představu o tom, o kolik barelů trhy přijdou v důsledku druhé vlny amerických sankcí vůči Íránu, si podle analytika Tamase Vargy ze společnosti PVM Oil bude možné učinit na konci listopadu.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 85,78 86,29
New York – NYMEX WTI listopad 75,67 76,41

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pohled na světlejší stranu ekonomiky. Ceny ropy budou zase nízko. Možná níž, než si dokážeme představit
25. červen 2022, 09:30
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se